Trwa ładowanie...
d3g2z7n

Rosja w 2018 roku ma ambitny plan dot. Syrii

- Rosyjscy doradcy są praktycznie we wszystkich oddziałach syryjskich wojsk rządowych i zajmują się m.in. planowaniem działań bojowych - przyznał szef Sztabu Generalnego sił zbrojnych Rosji gen. Walerij Gierasimow. Ocenił, że likwidacja dzihadystów z Dżabhat an-Nusry zakończy się w 2018 r. informuje ONET powołując się na PAP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski generał: likwidacja dzihadystów z Dżabhat an-Nusry zakończy się w 2018 r.
Rosyjski generał: likwidacja dzihadystów z Dżabhat an-Nusry zakończy się w 2018 r. (Getty Images, Fot: Chris McGrath)
d3g2z7n

W wywiadzie udzielonym dla środowego wydania dziennika "Komsomolskaja Prawda", Gierasimow sprecyzował, że grupy rosyjskich doradców znajdują się w każdym "batalionie, brygadzie, pułku i dywizji" syryjskich wojsk rządowych. W skład każdej grupy wchodzą m. in. zwiadowca, artylerzysta, inżynier i tłumacze.

"Oni w istocie planują działania bojowe. Udzielają pomocy w dowodzeniu pododdziałami przy wypełnianiu zadań" - powiedział generał. Dodał, że doradcy otrzymują rozkazy z centrum dowodzenia w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmin.

Zdaniem Gierasimowa w 2018 r. nastąpi ostateczna likwidacja w Syrii dżihadystów z organizacji Dżabhat an-Nusra (do niedawna podległej tzw. Państwu Islamskiemu (IS) a wcześniej Al-Kaidzie - PAP), która zerwała rozejm. Dodał, że najwięcej dżihadystów z an-Nusry znajduje się w prowincji Idlib.

d3g2z7n

Wcześniej szef wydziału operacyjnego rosyjskiego Sztabu Generalnego Siergiej Rudskoj powiedział, że po rozbiciu tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii, w tym kraju mogą jeszcze znajdować się dywersyjne grupy dżihadystów. Ich likwidacją - zaznaczył - zajmują się wojska syryjskie.

Gierasimow potwierdził, że Rosja utrzymuje w Syrii dwie bazy - lotniczą Hmejmin w prowincji Latakija i morską w Tartusie w celu wspierania syryjskich wojsk rządowych, ale także - jak przyznał - dla ochrony swoich interesów na Bliskim Wschodzie.

d3g2z7n

Podziel się opinią

Share
d3g2z7n
d3g2z7n
Więcej tematów