Trwa ładowanie...
do6k8l0

Rok 2001 - Rok Norwidowski

Cyprian Kamil Norwid (PAP)
W 2001 roku przypada 180. rocznica urodzin Cypriana Norwida. Z tej okazji zostanie otwarta strona internetowa o poecie, Niemen wyda płytę z aranżacjami wierszy Norwida, a we wrześniu odbędzie się festiwal "Norwid bezdomny".

do6k8l0
do6k8l0

Wiemy, że Norwid jest poetą nadal mało znanym, niezadomowionym w świadomości większości Polaków. Dlatego program naszego festiwalu ułożyliśmy tak, aby dotrzeć do możliwie szerokiego grona odbiorców - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Jacek Kopciński z Instytutu Dziedzictwa Narodowego, jednego z organizatorów festiwalu "Norwid bezdomny".

Festiwal będzie punktem kulminacyjnym obchodów Roku Norwidowskiego, z okazji którego już w maju zostanie otwarta strona internetowa o Cyprianie Norwidzie; zostanie też wydana płyta CD, na której fragmenty "Promethidiona" czytać będą aktorzy polskich scen. W ramach Roku Norwidowskiego zostanie zrealizowany film dokumentalno-biograficzny "Norwid bezdomny" dla I programu TVP, a w warszawskiej galerii Zachęta odbędzie się przegląd filmów dokumentalnych o współczesnych "bezdomnych" artystach. W galerii Kordegarda zostanie natomiast otwarta wystawa fotograficzna "Polski Paryż".

Festiwal "Norwid bezdomny" rozpocznie we wrześniu premiera w warszawskim Teatrze Polskim dwu jednoaktówek Norwida: "Miłość czysta u kąpieli morskich" i "Noc tysięczna druga", w reżyserii Tadeusza Bradeckiego.

24 września - w rocznicę urodzin poety - na Wawelu odbędzie się uroczystość umieszczenia w Krypcie Poetów urny z ziemią ze zbiorowego grobu w Montmorency w Paryżu, gdzie Norwid został pochowany wśród innych anonimowych pensjonariuszy przytułku św. Kazimierza. (aso)

do6k8l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do6k8l0
Więcej tematów