Specjalny poligon w Ługańsku. Ukraińcy ujawniają szczegóły [RELACJA NA ŻYWO]
14.11.2024 | aktual.: 15.11.2024 01:25
Piątek to 996. dzień wojny w Ukrainie. Rosjanie budują w Ługańsku specjalny poligon. Chcą szkolić tam młodych rekrutów w strzelaniu do dronów - ujawnił gubernator obwodu ługańskiego. - Organizowana jest tam część praktyczna zajęć, podczas której młodzi ludzie uruchamiają modele bezzałogowych statków powietrznych na specjalnych platformach i wykonują powierzone im zadania - wyjaśnił Artem Lysohor w rozmowie z Kanałem 24. Dodał, że już ponad 500 młodych mężczyzn i kobiet ukończyło to szkolenie, a kolejnych 300 kontynuuje naukę. Na miejscu szkolenie wojskowe przechodzą także dzieci i młodzież - uczą się medycyny taktycznej i podstawowej obsługi dronów. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Donald Trump od dawna zapowiada rozmowy pokojowe z Rosją. W trakcie tych negocjacji Ukraina będzie przede wszystkim stawiać na gwarancje bezpieczeństwa, a nie integralność terytorialną - pisze dziennik "The New York Times".
- To nie Kijów powinien iść na ustępstwa - stwierdził doradca prezydenta Ukrainy. W czwartkowym wywiadzie dla włoskiej prasy Mychajło Podolak odniósł się do doniesień, zgodnie z którymi USA pod rządami Donalda Trumpa ma zamiar naciskać na Ukrainę, by oddała Rosji części terytorium.
- Doradcy z otoczenia prezydenta elekta Donalda Trumpa naciskają na wdrożenie planu "zamrożenia" konfliktu między Ukrainą a Rosją - pisze amerykański "Newsweek". Plan zakłada również utworzenie strefy zdemilitaryzowanej o długości ponad 1200 kilometrów, którą mają nadzorować siły z Europy, w tym Polski - donosi "The Wall Street Journal".
- Nowe irańskie rakiety, które ma w dyspozycji Rosja, mogą diametralnie zmienić sytuację na froncie - pisze portal Business Insider. "Linie frontu na Ukrainie staną się znacznie bardziej niebezpieczne" - czytamy.
Parlament Europejski przegłosował w czwartek rezolucję, w której wezwał UE do nałożenie skuteczniejszych sankcji na rosyjską "flotę cieni", czyli statki przewożące potajemnie i mimo sankcji ropę naftową.
Dochód z jej sprzedaży zapewnia Rosji środki na wojnę z Ukrainą.
Komisja Europejska zgodziła się przyznać Ukrainie 4,1 mld euro w ramach programu Ukraine Facility.
Łączna kwota wsparcia ma wynieść 16,1 mld euro - przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Odessa znalazła się pod rosyjskim ostrzałem. Atak rakietowy i przy użyciu dronów trwał wieczorem przez dwie godziny.
"W czwartek doszło do 138 starć bojowych. Rosyjscy najeźdźcy przeprowadzili 45 nalotów na terytorium Ukrainy i zrzucili 87 bomb kierowanych . Ponadto do ataku sprowadzono ponad 400 dronów kamikaze i oddano ponad trzy tysiące strzałów w kierunku pozycji naszych żołnierzy i obszarów zaludnionych" - pisze Ukrinform, cytując komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Siły obronne podejmują niezbędne działania, aby zapobiec wkroczeniu wroga w głąb terytorium Ukrainy. Od rana odbyło się 88 starć bojowych" – czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Mieszkańcy jednej z wsi w obwodzie kurskim nagrali wideo z apelem do Władimira Putina. Wzywają w nim do "zakończenia tej przeklętej wojny, która pochłonęła wiele niewinnych ofiar".
Ukraińscy żołnierze szkolą się na Cyprze z identyfikowania, lokalizowania i unieszkodliwiania min lądowych i innych niewybuchów.
Ukraińcy są szkoleni na Cyprze w ramach unijnej misji pomocy wojskowej. Do tej pory prawie stu ukraińskich żołnierzy wzięło udział w trzech cyklach szkoleń na wyspie - powiadomił rzecznik MSZ Cypru Theodoros Gocis, cytowany przez agencję AP. Zapewnił, że Nikozja będzie kontynuować to wsparcie, dopóki będzie taka potrzeba, i poinformował, że rząd cypryjski pokrył koszty szkolenia w wysokości 250 tys. euro.
Ukraińcy przechodzą pięciotygodniowe teoretyczne i praktyczne szkolenie, prowadzone głównie przez ekspertów z innych krajów UE.
Rosjanie budują w Ługańsku specjalny poligon. Chcą szkolić tam młodych rekrutów w strzelaniu do dronów - ujawnił gubernator obwodu ługańskiego. Aby poszerzyć możliwości szkoleniowe, Rosjanie chcą otworzyć specjalny poligon na bazie działającego już w mieście ośrodka szkolenia wojskowo-sportowego "Wojownik".
- Organizowana jest tam część praktyczna zajęć, podczas której młodzi ludzie uruchamiają modele bezzałogowych statków powietrznych na specjalnych platformach i wykonują powierzone im zadania - wyjaśnił Artem Lysohor w rozmowie z Kanałem24. Dodał, że już ponad 500 młodych mężczyzn i kobiet ukończyło to szkolenie, a kolejnych 300 kontynuuje naukę. Na miejscu szkolenie wojskowe przechodzą także dzieci i młodzież - uczą się medycyny taktycznej i podstawowej obsługi dronów.
Ukraina ma potencjał do stworzenia broni jądrowej, jednak nie uczyni tego wbrew sojusznikom; nasz kraj, na przykład, wraz z Polską mógłby stać się elementem powstrzymywania jądrowego, co wzmocniłoby bezpieczeństwo w Europie – ocenił w rozmowie z PAP ukraiński ekspert Mychajło Samus.
- Fachowcy uważają, że w zasadzie jest to (budowa broni jądrowej) możliwe. Oznacza to, że przy pewnym obciążeniu gospodarki oraz możliwościach technologicznych i inżynieryjnych można to zrobić. Najważniejsza jest tutaj polityka. Oczywiste jest, że Ukraina nie chce postępować wbrew swoim sojusznikom - powiedział rozmówca PAP, który kieruje kijowskim ośrodkiem New Geopolitics Research Network (NGRN).