Rośnie tempo strat Rosjan. Media: największe od początku inwazji [RELACJA NA ŻYWO]
Piątek to 996. dzień wojny w Ukrainie. BBC i rosyjski niezależny portal Mediazona zidentyfikowały z pomocą grupy ochotników nazwiska 78 329 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas agresji na Ukrainę. Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych po stronie Rosji obecnie rośnie najszybciej od początku inwazji - twierdzą. Ze zgromadzonych danych wynika, że wzrósł średni wiek poległych. We wrześniu odnotowywano doniesienia o śmierci 140 rosyjskich żołnierzy dziennie. Dane za październik 2024 roku mówią już o 152 zgonach. Tempo wzrostu rosyjskich strat w ostatnich dwóch miesiącach było 1,6 razy wyższe niż średnia dzienna w 2023 roku - twierdzą portale. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Donald Trump od dawna zapowiada rozmowy pokojowe z Rosją. W trakcie tych negocjacji Ukraina będzie przede wszystkim stawiać na gwarancje bezpieczeństwa, a nie integralność terytorialną - pisze dziennik "The New York Times".
- To nie Kijów powinien iść na ustępstwa - stwierdził doradca prezydenta Ukrainy. W czwartkowym wywiadzie dla włoskiej prasy Mychajło Podolak odniósł się do doniesień, zgodnie z którymi USA pod rządami Donalda Trumpa ma zamiar naciskać na Ukrainę, by oddała Rosji części terytorium.
- Doradcy z otoczenia prezydenta elekta Donalda Trumpa naciskają na wdrożenie planu "zamrożenia" konfliktu między Ukrainą a Rosją - pisze amerykański "Newsweek". Plan zakłada również utworzenie strefy zdemilitaryzowanej o długości ponad 1200 kilometrów, którą mają nadzorować siły z Europy, w tym Polski - donosi "The Wall Street Journal".
- Nowe irańskie rakiety, które ma w dyspozycji Rosja, mogą diametralnie zmienić sytuację na froncie - pisze portal Business Insider. "Linie frontu na Ukrainie staną się znacznie bardziej niebezpieczne" - czytamy.
To w Warszawie będą prowadzone najważniejsze rozmowy o wojnie w Ukrainie; w przyszłym tygodniu będę gospodarzem spotkania w formacie Trójkąta Weimarskiego Plus - informuje szef polskiej dyplomacji. To m.in. efekt pierwszego od dwóch lat telefonu Olafa Scholza do Władimira Putina.
Czołg Leopard wraz z pomocą artylerzystów odparł kolejny atak Rosjan. Zniszczono dwa czołgi i cztery pojazdy pancerne - pisze Ministerstwo Obrony Ukrainy. Do wpisu dołączono nagranie.
Telefon kanclerza Niemiec Olafa Scholza do Władimira Putina otwiera puszkę Pandory; po nim nastąpią telefony innych polityków, które nie przybliżą pokoju, a jedynie osłabią izolację Putina – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Kanclerz Scholz powiedział mi, że zamierza zadzwonić do Putina. Moim zdaniem telefon Olafa to puszka Pandory. Teraz mogą być inne rozmowy, inne telefony. Po prostu dużo słów - oświadczył w codziennym przemówieniu do rodaków w piątek wieczorem.
- I to jest dokładnie to, czego Putin chce od dawna: dla niego jest niezwykle ważne, aby osłabić swoją izolację, izolację Rosji i prowadzić zwykłe negocjacje, które do niczego nie doprowadzą. Tak, jak robił to przez dziesięciolecia. To pozwoliło Rosji nie zmieniać nic w swojej polityce, nie robić nic w istocie, i to jest dokładnie to, co doprowadziło do tej wojny - ogłosił.
Polityka ekipy nowego prezydenta USA Donalda Trumpa sprawi, że wojna zakończy się szybciej – oświadczył prezydent Ukrainy. W wywiadzie dla ukraińskiego radia publicznego Wołodymyr Zełenski odrzucił możliwość ustępstw na rzecz Rosji.
- Bez wątpienia, wraz z polityką tej ekipy, która wejdzie teraz do Białego Domu, wojna zakończy się szybciej. Takie jest ich podejście, to obiecali swojemu społeczeństwu i dla nich również jest to bardzo ważne - powiedział Zełenski.
Kraj Krasnodarski w Rosji znalazł się pod masowym atakiem dronów - przekazał gubernator Veniamin Kondratiev za pośrednictwem swojego kanału na Telegramie.
Telegramowy kanał Astra powołując się na lokalne źródła, przekazuje, że celem dronów miało być wojskowe lotnisko Krymsk. Ukraińskie wojsko nie skomentowało tych doniesień.
BBC i rosyjski niezależny portal Mediazona zidentyfikowały z pomocą grupy ochotników nazwiska 78 329 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas agresji na Ukrainę. Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych po stronie Rosji obecnie rośnie najszybciej od początku inwazji - twierdzą.
Ze zgromadzonych danych wynika, że wzrósł średni wiek poległych. Obecnie statystyczny rosyjski żołnierz ginie na froncie w wieku 38 lat, podczas gdy w początkach wojny było to 21 lat.
We wrześniu odnotowywano doniesienia o śmierci 140 rosyjskich żołnierzy dziennie. Dane za październik 2024 rok mówią już o 152 zgonach. Tempo wzrostu rosyjskich strat w ostatnich dwóch miesiącach było 1,6 razy wyższe niż średnia dzienna w 2023 roku - twierdzą portale.
Po rozmowie niemieckiego kanclerza z rosyjskim dyktatorem oświadczenie wydał także Kreml. Podkreślono w nim, że rozmowa odbyła się z inicjatywy niemieckiej.
"Doszło do szczegółowej i szczerej wymiany poglądów na temat sytuacji na Ukrainie. Władimir Putin przypomniał, że obecny kryzys jest bezpośrednim skutkiem wieloletniej agresywnej polityki NATO, mającej na celu stworzenie antyrosyjskiej odskoczni na terytorium Ukrainy przy jednoczesnym ignorowaniu interesów naszego kraju w sferze bezpieczeństwa i deptaniu praw rosyjskojęzycznych mieszkańców" - przekazano w oświadczeniu, zgodnie z kłamliwą polityką, jako od początku przedstawia Rosja w sprawie Ukrainy.
Donald Tusk rozmawiał z Olafem Scholzem. Kanclerz Niemiec zdał relację premierowi z rozmowy z Władimirem Putinem.
W mediach społecznościowych rozmowę potwierdził sam kanclerz Niemiec. "Rozmawiałem przez telefon z prezydentem Putinem i wezwałem go, aby zakończył agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wycofał swoje wojska. Rosja musi wykazać chęć negocjacji z Ukrainą – w celu sprawiedliwego i trwałego pokoju" - napisał w poście Olaf Scholz.
Rosyjscy hakerzy zaczęli włamywać się do europejskich satelitów, blokując ich sygnały lub zasłaniając je propagandowymi filmami - informuje holenderski kanał telewizyjny Nieuwsuur.
Z informacji uzyskanych przez Nieuwsuur w ostatnich miesiącach Rosja zakłóciła pracę co najmniej czterech satelitów francuskiej firmy Eutelsat i jednego satelity luksemburskiej firmy SES. Informację tę potwierdzili stacji telewizyjnej urzędnicy z Holandii, Francji, Szwecji i Ukrainy.
Niemiecki kanclerz Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem przez telefon - informuje niemiecki "Süddeutsche Zeitung". Jak podkreśla, to pierwsza rozmowa polityków od dwóch lat.
Rosyjskie wojsko ostrzelało wieś Malinówka w obwodzie zaporoskim - informują miejscowe władze. "67-letni mężczyzna zginął w wyniku ostrzału artyleryjskiego" - przekazał w mediach społecznościowych Iwan Fiodorow.
W piątek niemiecki kanclerz Olaf Scholz po raz pierwszy od prawie dwóch lat odbędzie rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem – pisze Bloomberg, powołując się na źródło.
Rosja ma przeznaczyć 22 mld rubli (ok. 220 mln dolarów) na wsparcie mieszkańców obwodów kurskiego i biełgorodzkiego. Chodzi o wsparcie dla tych mieszkańców obwodu kurskiego i biełgorodzkiego, którzy musieli opuścić swoje domy i utracili majątek w związku z ukraińskimi atakami.
Przypomnijmy, niedawno przesiedleńcy nagrali specjalne wideo. Skarżą się w nim Władimirowi Putinowi na swoją sytuację i apelują o "zakończenia przeklętej wojny".
Protestujący kontrolują już większość kompleksu budynków parlamentu. Lokalny kanał telegramowy "D News" twierdzi, że część sił bezpieczeństwa przeszła na stronę protestujących.
Abchazja jest gotowa odmówić inwestycji Rosji po protestach.
Aby ustabilizować sytuację, administracja szefa Abchazji przygotowuje dokument o odwołaniu ratyfikacji umowy inwestycyjnej z Rosją - poinformowała służba prasowa prezydenta Abchazji.
Wnętrze parlamentu w Abchazji. W środku ma znajdować się prezydent.
Protestujący są już w budynku parlamentu Abchazji.
Meduza: Administracja Prezydenta Abchazji przygotowuje się do wycofania z parlamentu projektu ustawy o umowie inwestycyjnej z Rosją.