Trwa ładowanie...
d1arurm

Rekord, który nie do końca cieszy

Zagraniczne firmy zainwestowały w minionym roku w Polsce rekordowe kwoty, jednak po przeliczeniu ich na głowę mieszkańca wciąż wypadamy blado na tle innych krajów naszego regionu, np. Czech i Węgier - pisze "Gazeta Wyborcza".
Share
d1arurm

Polska przyciąga coraz więcej inwestycji zagranicznych. Nowe firmy tworzą tysiące miejsc pracy i wpływają na transfer do Polski nowych technologii. Dzięki nim gospodarka szybciej się rozwija.

Zagraniczne koncerny zainwestowały u nas do końca 2006 r. około 108 mld dol. To ponad 2,8 tys. dol. na głowę mieszkańca. Na przeciętnego Czecha przypada jednak ponad 6,3 tys. dol., a na Węgra - ponad 6,7 tys. dol.

Zeszły rok był dla nas rekordowy, inwestycje sięgnęły aż 14,7 mld dol. - tak wynika ze wstępnych danych Narodowego Banku Polskiego. To o ponad 5 mld dol. więcej niż w ubiegłym roku - podaje gazeta.

Co przyciąga do Polski zagraniczne firmy? Dynamiczny wzrost wydajności pracy w przemyśle, duży rynek zbytu oraz cały czas tania siła robocza jak na warunki europejskie- mówi Leszek Kąsek, ekonomista Banku Światowego. (PAP)

d1arurm

Podziel się opinią

Share
d1arurm
d1arurm
Więcej tematów