Trwa ładowanie...
d1bxvi0

Pusto w Betlejem

Betlejem: w świątyni Narodzenia Panskiego (AFP)
Wspólnota prawosławna w Betlejem przygotowuje się do obchodów Bożego Narodzenia. Uroczystościom przewodniczyć będzie grecko-prawosławny patriarcha Ireneusz I. Podobnie jak podczas katolickich świąt Bożego Narodzenia, w Betlejem jest pusto i - jak mówią jego mieszkańcy - brakuje świątecznego nastroju.

d1bxvi0
d1bxvi0

Wyznawcy prawosławia stanowią w Ziemi Świętej dwie trzecie ogółu chrześcijan; należą do różnych Kościołów, przede wszystkim greckoprawosławnego i ormiańskiego. Kościoły prawosławne w Ziemi Świętej: greckoprawosławny, syryjski, koptyjski, rosyjski patriarchatu moskiewskiego i rumuński -obchodzą Boże Narodzenie razem. Wspólną liturgię odprawią w nocy z niedzieli na poniedziałek w bazylice Narodzenia Pańskiego. Etiopscy prawosławni będą świętować Boże Narodzenie osobno, w pobliskim klasztorze Jezusa.

Nie każdy jednak będzie mógł uczestniczyć w tegorocznych prawosławnych obchodach święta. Władze Izraela ograniczyły ruch Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, a chrześcijanie z terytorium Izraela - nawet jeśli mogą przyjechać - obawiają się napiętej sytuacji i nie chcą stać godzinami na punktach kontrolnych. (kor)

d1bxvi0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bxvi0
Więcej tematów