Trwa ładowanie...
d45e94j
d45e94j

PSL i UP: RPP oderwana od realiów gospodarki

Prezes PSL, wicepremier Jarosław Kalinowski powiedział w czwartek, że na najbliższym posiedzeniu pod obrady Sejmu powinien trafić projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim. Podobnego zdania jest szef klubu UP Janusz Lisak, który zwrócił się do marszałka Marka Borowskiego o wprowadzenie pod obrady Sejmu, na posiedzenie 4-5 kwietnia, projektu nowelizacji ustawy o NBP złożonego przez UP i PSL w grudniu ub.r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d45e94j

Jednym z założeń projektu jest zwiększenie liczby członków Rady Polityki Pieniężnej oraz zobowiązanie Rady do dbania o wzrost gospodarczy. Jarosław Kalinowski jest zdania, że RPP jest obecnie oderwana od realiów naszej gospodarki i dlatego trzeba to szybko zmienić.

Lisak powiedział, że dotychczas klub UP nie nalegał na pilne uwzględnienie swojego projektu przyjmując argumentację, że stworzyłoby to niekorzystną atmosferę wokół RPP i mogłoby skutkować nieuzasadnionym usztywnieniem stanowiska Rady w sprawie stóp procentowych. Ulegliśmy opinii marszałka, że należy poczekać na kolejne posunięcia RPP i dopiero wtedy poddać pod ocenę Sejmu zasadność zmiany w ustawie o NBP - podkreślił szef klubu UP.

Przypomniał też, że UP opowiedziała się za uchwałą Sejmu w sprawie decyzji RPP w zakresie stóp procentowych, oczekując że reakcję na tę uchwałę będzie podjęcie przez Radę dialogu z innymi konstytucyjnymi organami władzy w celu skoordynowania działań zmierzających do pobudzania wzrostu gospodarczego.

d45e94j

Niestety to koncyliacyjne działanie Sejmu zostało przez RPP nie tylko nie podjęte, a wręcz odrzucone - twierdzi Lisak.

W środę Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. W ubiegłym roku obniżała stopy sześciokrotnie, a w tym roku raz - w styczniu. Łącznie, dzięki tym obniżkom, najważniejsza stopa rynkowa, tzw. interwencyjna, została obniżona o 9 punktów procentowych. (an, jask, PAP, IAR)

d45e94j

Podziel się opinią

Share

d45e94j

d45e94j
Więcej tematów