Trwa ładowanie...
d1aagl2

"Przedwiośnie" w Zachęcie

"Macierzyństwo" Stanisława Wyspiańskiego
Ponad 100 obrazów, kilkanaście rzeźb i kilkadziesiąt fotografii naszych największych mistrzów z przełomu XIX i XX wieku będzie można oglądać od poniedziałku na wystawie "Przedwiośnie" w warszawskiej Zachęcie. W ubiegłym roku pokazywano ją na festiwalu Europalia w Brukseli.

d1aagl2

Agnieszka Morawińska, kuratorka prezentacji powiedziała, że jej tytuł zaczerpnięty z książki Żeromskiego pomagał widzom za granicą zrozumieć polską kulturę przełomu XIX i XX wieku.

Prezentowana w Zachęcie wersja wystawy jest uszczuplona w stosunku do pokazu w Brukseli. Nie udało się przedłużyć wypożyczenia niektórych bardzo znaczących dla tego okresu dzieł. Nie ma tu na przykład obrazów Ferdynanda Ruszczyca, które powróciły do Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie wkrótce wystawione będą na monograficznej ekspozycji.

W Zachęcie można obejrzeć cykl Artura Grottgera, Lituania i obraz Batory pod Pskowem Jana Matejki. Są tu też dzieła Malczewskiego, Wyspiańskiego, Gierymskiego, Boznańskiej, Pankiewicza, Podkowińskiego oraz kompozycje i portrety Witkiewicza. Panoramę sztuki polskiej uzupełniają rzeźby Ksawerego Dunikowskiego, Konstantego Laszczki i Bolesława Biegasa. Ekspozycja potrwa do 3 marca. (aka)

Zobacz także:
Europalia 2001

d1aagl2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aagl2
Więcej tematów