Trwa ładowanie...
d4h3nq5
16-06-2003 06:13

Protesty prodemokratyczne w Iranie

Przy teherańskich akademikach rozpoczął się w poniedziałek rano szósty dzień prodemokratycznych protestów w Iranie. W pobliżu demonstracji słychać było strzały - przekazali świadkowie cytowani przez agencję Reutera.

d4h3nq5
d4h3nq5

Rejon demonstracji był pilnowany przez ortodoksyjnych islamskich wartowników. Każdy z nich był uzbrojony w karabinek automatyczny Kałaszników oraz nosił kamizelkę kuloodporną.

"Wyraźnie usłyszałem trzy strzały. Zaraz potem kilku strażników błyskawicznie wskoczyła na motocykle i popędziła w kierunku, skąd rozległy się wystrzały" - mówił jeden ze świadków.

Wcześniej w niedzielę irańskie władze oskarżyły USA o mieszanie się w wewnętrzne sprawy Iranu. Według nich, Stany Zjednoczone dopuszczają się "rażącej ingerencji w wewnętrzne sprawy Iranu", zaś przedstawiciele władz USA rozdmuchują znaczenie obecnych wydarzeń.

Od sześciu dni w Teheranie oraz innych irańskich miastach trwają protesty przeciw ortodoksyjnej władzy sprawowanej przez ajatollaha Aliego Chameneiego. Demonstranci wzywają do zmian w kraju i poparcia prezydenta kraju Mohammeda Chatamiego, uchodzącego za symbol reform.

W ciągu pięciu kolejnych nocy protestów rannych zostało około 60 osób, w tym 32 policjantów. Uszkodzono pięć placówek bankowych, 22 samochody i 34 motorowery.

d4h3nq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h3nq5
Więcej tematów