Trwa ładowanie...
d1pcxtl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prorosyjscy separatyści uwolnili 146 jeńców

Prorosyjscy separatyści w Donbasie na wschodniej Ukrainie uwolnili w piątek 146 jeńców pojmanych podczas walk z ukraińskimi siłami rządowymi - poinformował rzecznik prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, Swiatosław Cehołko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prorosyjscy separatyści uwolnili 146 jeńców
(PAP/EPA, Fot: Roman Pilipey)
d1pcxtl

- Przed chwilą szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko złożył prezydentowi raport o uwolnieniu 146 Ukraińców. SBU oczekuje, że kolejnych czterech zostanie uwolnionych w sobotę. Wszyscy będą mogli przywitać Nowy Rok i spędzić Boże Narodzenie z rodzinami - napisał Cehołko na swoim profilu na Facebooku.

Wiadomość o wymianie jeńców między separatystami a władzami ukraińskimi rozpowszechniły wcześniej rosyjskie media. Agencja Interfax podała, że separatystom przekazano 222 bojowników walczących w formacjach samozwańczych republik ludowych, Donieckiej i Ługańskiej (DRL i ŁRL), i przetrzymywanych dotychczas przez siły rządowe Ukrainy. W zamian rebelianci uwolnili 150 osób, które trafiły do niewoli, walcząc po stronie ukraińskiej - poinformowano.

Inna rosyjska agencja, TASS, napisała, że wymiana między siłami rządowymi Ukrainy a separatystami, która miała miejsce w piątek, dotyczyła tylko DRL. - Nie zdążymy dziś przeprowadzić wymiany jeńców z ŁRL. Dojdzie do niej w sobotę - oświadczyła przedstawicielka republiki donieckiej Daria Morozowa, cytowana przez TASS.

d1pcxtl

Wysłannikiem władz Ukrainy, obecnym przy wymianie, był Wiktor Medwedczuk. Był on szefem prezydenckiej administracji za prezydentury Leonida Kuczmy, uważany jest za lobbystę interesów Kremla, i przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina. Putin jest ojcem chrzestnym córki Medwedczuka, Darii.

SBU wyjaśniła wcześniej, że Medwedczuk został zaangażowany w ten proces w ramach "niestandardowych działań", których celem jest uwolnienie przetrzymywanych przez separatystów Ukraińców przed prawosławnym Bożym Narodzeniem, przypadającym 7 stycznia.

W piątek Kuczma, były prezydent Ukrainy i przedstawiciel władz w Kijowie na spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania kryzysu na wschodniej Ukrainie, oświadczył, że listę osób do wymiany przygotowano podczas negocjacji grupy, który odbyły się w środę w Mińsku.

W skład grupy wchodzą reprezentanci Ukrainy, Rosji, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz prorosyjskich separatystów.

d1pcxtl

Podziel się opinią

Share

d1pcxtl

d1pcxtl
Więcej tematów