Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
03-04-2004 (13:00)

Profesor Religa zakłada partię Centrum


Z inicjatywy senatora prof. Zbigniewa Religi powstała nowa partia polityczna - Centrum. W sobotę w Warszawie odbył się kongres założycielski nowej formacji. W kongresie wzięło udział ponad 1500 delegatów i zaproszonych gości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Zbigniew Religa
Prof. Zbigniew Religa (PAP, Fot: Paweł Kula)
WP

Religa uważa, że najważniejszym zadaniem dla nowej formacji jest naprawa państwa. Jak zapewnił, Centrum będzie dążyło do naprawy finansów publicznych, służby zdrowia, wznowienia apolitycznej służby publicznej, decentralizacji państwa.

Program nowej partii zakłada tworzenie - dzięki odpowiedniemu obniżeniu kosztów i uproszczeniu przepisów - w ciągu kilku lat "co najmniej 1,5 do 2 mln miejsc pracy". Centrum będzie domagać się też wznowienia procesu reprywatyzacji, usprawnienia i odpolitycznienia w zarządzaniu majątkiem Skarbu Państwa, zwiększenia inwestycji w naukę i szkolnictwo.

W kwestii finansów publicznych Centrum chce radykalnego ograniczenia wydatków budżetu państwa, likwidację funduszy i agencji rządowych, uproszczenia podatków. W polityce rolnej partia jest za podtrzymaniem zasady interwencjonizmu państwa. Centrum opowiada się też za kompromisem w sprawie traktatu nicejskiego, "ale takim, który da Polsce należną jej pozycję".

WP

Senator Krzysztof Piesiewicz w przesłaniu do uczestników kongresu napisał, że "Polsce potrzebne jest roztropne, uczciwe polityczne Centrum. Trzeba skończyć ze złodziejstwem i prywatą".

Prof. Religa zapowiedział, że w październiku odbędzie się kongres wyborczy Centrum, podczas którego zostaną wybrane nowe władze formacji.

Wśród członków - założycieli partii, oprócz Religi i Piesiewicza znaleźli się również: ministrowie w rządzie Jerzego Buzka - Janusz Steinhoff, Janusz Byliński, profesorowie - Jerzy Eysymontt, Michał Kulesza, wiceprzewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet - Ligia Białek, poseł SKL - Krzysztof Oksiuta. Spotkanie poprowadził Marek Markiewicz.

Pod koniec spotkania Markiewicz przeczytał uchwałę kongresu, powołującą do życia partię Centrum, którą uczestnicy przywitali brawami.

WP

"Partia Centrum od dzisiaj istnieje i stała się faktem. A jednak warto żyć" - powiedział Religa. W przemówieniu kończącym kongres profesor zaznaczył, że nową partię czeka teraz wzmożona praca. "Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z ludźmi, trzeba iść do ludzi" - dodał.

Polub WP Wiadomości
WP
WP