Trwa ładowanie...
djbde2p

Prof. A. Stelmachowski odznaczony przez Ordynariat WP


Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prof. Andrzej Stelmachowski został laureatem dorocznej nagrody Benemerenti. Wręczenie odbyło się w niedzielę w warszawskiej katedrze polowej WP.

Share
djbde2p

Nagrody Benemerenti (dobrze zasłużonemu) są przyznawane przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego od 1993 r. osobom i instytucjom za dawanie świadectwa prawdzie i sprawiedliwości.

Dyplom, puchar i ryngraf z Matką Boską prof. Stelmachowski otrzymał za pogłębianie i umacnianie więzi z Polakami i Polonią na świecie.

W uzasadnieniu bp polowy WP gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź wśród zasług prof. Stelmachowskiego wymienił wartości polskiego ducha i kultury narodowej, które jako prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" szerzy wśród Polaków rozproszonych po całym świecie. Zaznaczył też, że prof. Stelmachowski jest wzorem postaw obywatelskich i ofiarnej służby ojczyźnie.

Obok prof. Stelmachowskiego Ordynariat wyróżnił Maję Komorowską za jej działalność charytatywną w okresie stanu wojennego.

djbde2p

Ponadto biskup Głódź wręczył medale Milito pro Christo, które są przyznawane za dawanie świadectwa i zabieganie o to, aby Chrystusowy duch przemieniał duszę narodu oraz kształtował postawy społeczne ludzi polskiej ziemi, by życie odmieniło się ku dobru, prawdzie, miłości braterskiej i sprawiedliwości ­ tym wartościom, na których można budować zdrowy organizm życia państwowego i narodowego.

Medalem tym zostali odznaczeni: Maja Komorowska, prof. Andrzej Stelmachowski, pieśniarka Małgorzata Walewska i piosenkarz Ryszard Rynkowski.

Wręczenie nagród odbyło się podczas koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wśród solistów wystąpili m.in. Małgorzata Walewska i Ryszard Rynkowski. (pr)

djbde2p

Podziel się opinią

Share
djbde2p
djbde2p
Więcej tematów