WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
japonia
01-09-2008 (15:05)

Premier Japonii podał się do dymisji

Premier Japonii Yasuo Fukuda podał się do dymisji. Ogłosił to na zwołanej w trybie pilnym konferencji prasowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Fukuda pełnił urząd premiera przez niecały rok. Borykał się z podzielonym parlamentem, w którym opozycja kontroluje izbę wyższą i może skutecznie opóźniać uchwalanie ustaw.

Rezygnacja niepopularnego Fukudy nie musi oznaczać przedterminowych wyborów. Partia Liberalno-Demokratyczna może wybrać nowego przywódcę, powierzyć mu misję utworzenia nowego rządu i uzyskać dla niego wotum zaufania w izbie niższej parlamentu. Wybory muszą się odbyć nie później niż we wrześniu 2009 roku.

Fukuda powiedział na konferencji prasowej, że ustępuje, aby uniknąć "próżni politycznej" na czele państwa.

WP

Decyzja premiera przedłuża okres niestabilności politycznej w Japonii. Poprzednik Fukudy - Shinzo Abe - ustąpił po zaledwie roku kierowania rządem.

Fukuda nie powiedział, kiedy konkretnie odejdzie z urzędu; najprawdopodobniej będzie pełnił obowiązki do czasu wyłonienia przez PLD nowego przywódcy.

Polub WP Wiadomości
WP
WP