Trwa ładowanie...
d1l1x3j

Premier Czarnogóry podał się do dymisji

Premier Czarnogóry Filip
Vujanović podał się w piątek do dymisji w następstwie kryzysu
rządowego na tle porozumienia z Serbią o powołaniu nowego państwa.

d1l1x3j
d1l1x3j

W liście skierowanym do parlamentu czarnogórskiego, Vujanović napisał, że rezygnuje, ponieważ nie udało mu się uratować koalicji rządowej podzielonej w sprawie podpisanego w marcu porozumienia o nowym układzie z Serbią.

W myśl tego dokumentu przestanie istnieć tworzona przez obie republiki Jugosławia, zaś w jej miejsce powstanie nowe państwo "Serbia i Czarnogóra". Układ sankcjonuje faktyczną samodzielność uzyskaną przez Czarnogórców, jednak o co najmniej 3 lata odkłada możliwość odzyskania przez 640-tysięczną republikę utraconej w 1918 roku niepodległości.

Po podpisaniu porozumienia z koalicji wycofał się niepodległościowy i nacjonalistyczny Liberalny Sojusz Czarnogóry (LSCG) i reformatorski rząd Vujanovicia pozostał bez większości parlamentarnej.

Chociaż jestem głęboko przekonany, że ten rząd zrobił wszystko, co było w jego mocy, odmowa kontynuowania przez liberałów koalicji nie pozostawiła mi wyboru - stwierdził Vujanović.

Z powodu jego dymisji zadowolenie wyraził rzecznik liberałów Slavko Perović. Jest to znaczący demokratyczny krok - powiedział belgradzkiej agencji Beta.

Zgodnie z konstytucją, prezydent Milo Djukanović ma teraz 60 dni na mianowanie nowego premiera. Jeżeli nie uda się wyłonić trwałej większości, rozpisane zostaną nowe wybory. (and)

d1l1x3j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1x3j
Więcej tematów