Około 40 minut po wybuchu, na terenie kopalni pojawili się strażacy. Ogień wybuchł najprawdopodobniej na powierzchni.
Kopalnia "Kleofas" powstała w 1840 roku, pięć lat póżniej rozpoczęto tam eksploatację węgla kamiennegio. Regularne wydobycie węgla ustało w 2004 roku.