Trwa ładowanie...

Polska była wrogiem NRD?

W Polsce działało co najmniej 500 agentów NRD-owskiej służby bezpieczeństwa Stasi. Poinformowała o tym Hanna Labrenz-Weiss z niemieckiego Instytutu Gaucka, który bada działalność Stasi. Stasi uznała nasz kraj za teren operacyjny, czyli za wrogie terytorium.

Polska była wrogiem NRD?Źródło: AFP
d2zgtjv

Labrenz-Weiss powiedziała w Programie Trzecim Polskiego Radia, że Stasi podjęła działania w sprawie Polski w 1978 roku po wyborze Karola Wojtyły na papieża. W czasie działalności Stasi w Polsce zgromadzono bardzo dużo materiałów dotyczących Polski. Materiały dotyczące agentów zostały zniszczone, mimo to udało się ustalić część nazwisk. Wiadomo, że Stasi penetrowała przede wszystkim "Solidarność", a agenci próbowali wpływać na jej działalność. Po stanie wojennym agenci Stasi znaleźli się wśród kurierów "Solidarności" jeżdżących na Zachód. Stasi działała w Polsce niezależnie od Służby Bezpieczeństwa.

Hanna Labrenz-Weiss powiedziała, że procedury lustracyjne w Niemczech są prostsze niż w Polsce. Instytucje, których pracownicy podlegają lustracji, kierują do Instytutu Gaucka 16 pytań pozwalających stwierdzić, czy dany pracownik współpracował ze Stasi. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to jest on zwalniany z pracy. Labrenz-Weiss przyznała jednak, że cześć zwolnionych wygrała sprawy sądowe, gdyż dowody na współpracę, przedstawione przez Instytut Gaucka, były niewystarczające.(am)

d2zgtjv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zgtjv
Więcej tematów