Trwa ładowanie...
d41ds5b

Policjant torturami wymuszał zeznania - ruszył jego proces

W Chicago rozpoczął się proces policjanta, porucznika Jona Burge, oskarżonego o torturowanie podejrzanych w celu wymuszenia zeznań.

d41ds5b

Mimo istnienia wielu dowodów, że Burge znęcał się nad podejrzanymi - przeważnie członkami murzyńskich gangów - czyny te uległy przedawnieniu, ponieważ miały miejsce w latach 70. i 80.

Policjantowi postawiono w związku z tym tylko zarzuty krzywoprzysięstwa i utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości w sprawach z oskarżenia cywilnego, wytoczonych mu wcześniej przez jego ofiary.

Porucznik Burge kierował jednostką prowadzącą śledztwa w sprawie zabójstw. Zeznania wymuszał m.in. rażąc aresztantów prądem i przeprowadzając symulowane egzekucje. Niektórzy podejrzani przyznali się w ten sposób do morderstw, których nie popełnili.

Kiedy metody policji wyszły na jaw, grupa prawników przy pomocy studentów-ochotników doprowadziła do zwolnienia wielu skazanych na karę śmierci. Wprowadzono także moratorium na wykonywanie tej kary w stanie Illinois.

Burge odpowiada z wolnej stopy. Jeśli sąd uzna go za winnego wszystkich postawionych mu zarzutów, grozi mu kara do 45 lat więzienia. Proces zaczął się od selekcji ławy przysięgłych.

d41ds5b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41ds5b
Więcej tematów