Trwa ładowanie...
db9bval
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pogarsza się stan zdrowia Sawczenko

• Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyraziło zaniepokojenie w związku z "krytycznym" pogorszeniem się stanu zdrowia Nadii Sawczenko
• Lotniczka została skazana w Rosji na 22 lat więzienia
• Kobieta od czterech dni nie przyjmuje napojów ani jedzenia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadija Sawczenko
Nadija Sawczenko (AFP, Fot: STRINGER)
db9bval

Resort dyplomacji zaprotestował też przeciwko decyzji rosyjskich władz o niedopuszczeniu do Sawczenko ukraińskich lekarzy i dyplomatów i "ignorowaniu przez rosyjskie kierownictwo polityczne licznych apeli, kierowanych z tego powodu przez światowych przywódców, MSZ Ukrainy, organizacje praw człowieka i działaczy społecznych".

- Takie działania rosyjskich organów świadczą o lekceważeniu uniwersalnych norm prawa międzynarodowego () i mogą być oceniane jako próba ukrycia informacji o realnym stanie zdrowia Nadii Sawczenko - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem ukraińskiego MSZ głodówka, którą Sawczenko prowadzi w proteście przeciwko "porwaniu z terytorium Ukrainy i bezprawnemu skazaniu przez totalitarny reżim rosyjski", może zagrażać jej życiu. - Podkreślamy, że Federacja Rosyjska ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za życie i zdrowie deputowanej (do parlamentu) Ukrainy, członkini Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Nadii Sawczenko - zaznaczono.

db9bval

MSZ zaapelował jednocześnie do przywódców demokratycznych krajów świata o zwiększenie presji na Rosję w celu uwolnienia Sawczenko i innych ukraińskich więźniów politycznych, przetrzymywanych przez to państwo.

Wyrok na Sawczenko uprawomocnił się 5 kwietnia. Ukraińska oficer oświadczyła, że nie będzie się od niego odwoływała. Jej adwokat Mark Fejgin poinformował, że lotniczka uznała, iż nie ma co liczyć na sprawiedliwość w rosyjskich sądach, a więc nie ma sensu składać apelacji.

Wyrok 22 lat więzienia Sawczenko usłyszała 22 marca. Sąd w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji uznał ją za współwinną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku. Sawczenko nie przyznała się do winy i twierdzi, że została uprowadzona przez prorosyjskich separatystów do Rosji zanim dziennikarze zostali zabici.

db9bval

Podziel się opinią

Share

db9bval

db9bval
Więcej tematów