Trwa ładowanie...

Owce stróżami lasów w Katalonii

Owce stróżami lasów w Katalonii. Region zmniejszył dotacje dla leśników i nie ma pieniędzy na porządkowanie lasów. Dlatego postanowiono, że o stan ściółki zadbają w tym roku owce. Od kwietnia stado tych zwierząt pasie się w lasach pod Castelldefels (czyt. kastejdefels) - nadmorskim kurortem nieopodal Barcelony.

Share
Owce stróżami lasów w Katalonii
Źródło: PAP/EPA, Fot: Vassil Donev
diig8c6

Lasy zajmują prawie połowę powierzchni Katalonii. W ramach akcji przeciwpożarowej, od marca nie wolno w nich palić ognisk, wypalać w pobliżu traw, ani organizować pikników. Jednak, zdaniem strażaków, największym zagrożeniem jest nieuporządkowana ściółka, która podczas pożaru szybko przenosi ogień.

Dlatego zdecydowano, że w tym roku o czystość niektórych lasów zadbają owce. Pierwsze stado pasie się od tygodnia w pobliżu 60-tysięcznego Castelldefels, a wkrótce kolejne wejdą do lasów u podnóża Pirenejów. Spędzą w nich 3 miesiące.

Pomysł pochwaliły organizacje ekologiczne, lokalne szkoły i radni. Niezadowoleni mogą być jedynie właściciele psów, bo ze względu na strachliwość owiec poproszono, aby nie spacerowali z psami po lasach, w których są wypasane.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

diig8c6

Podziel się opinią

Share
diig8c6
diig8c6
Więcej tematów