Trwa ładowanie...
d2i8ozw
d2i8ozw

Odczytali napis sprzed blisko 800 lat

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie odczytali na marmurowej płycie unikalną inskrypcję z 1229 r., w języku arabskim - poinformował serwis internetowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2i8ozw

Marmurową tablicę, sprzed blisko 800 lat, pokrytą dwiema inskrypcjami - nieczytelną łacińską oraz dobrze zachowaną w języku arabskim - odkryto przed laty w ścianie jednego z budynków w Tel Awiwie, ale jej znaczenie długo pozostawało nierozpoznane.

Dopiero teraz prof. Mosze Sharon oraz Ami Shrager z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie odczytali arabski tekst i ustalili, że inskrypcja jest unikalnym znaleziskiem - jedynym odnalezionym dotąd tekstem Krzyżowców sporządzonym po arabsku w marmurze.

Inskrypcja pochodzi z 1229 r. i nawiązuje do osoby Fryderyka II Hohenstaufa, króla Sycylii (1198-1250 r.), króla Niemiec (1212-1250 r.), cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (1220-1250 r.) i króla Jerozolimy (1229-1250 r.).

d2i8ozw

Fryderyk II w 1228 r. stanął na czele VI wyprawy krzyżowej (nazywanej wyprawą dyplomatyczną i nie zaliczanej przez niektórych naukowców do militarnych krucjat) i w drodze rokowań, bez walki, odzyskał od sułtana Al-Kamila z dynastii Ajjubidów Jerozolimę, Nazaret i Betlejem dla chrześcijan.

W odczytanym tekście wymienione zostały wszystkie tytuły Fryderyka II Hohenstaufa i upamiętniony rozejm zawarty przez niego z sułtanem Al-Kamilem w 1229 r.

Według naukowców, arabski tekst został sporządzony przez cesarskich i królewskich urzędników, choć nie jest wykluczone, że został ułożony przez samego Fryderyka II, który znał język arabski i wcześniej utrzymywał kontakty z rodziną sułtana Al-Kamila panującego w Egipcie.

Marmurowa tablica z łacińskim i arabskim tekstem pierwotnie mogła być umieszczona w ścianie zamku w Jaffie, który został ufortyfikowany przez Fryderyka II jeszcze przed zawarciem rozejmu.

Zdaniem ekspertów, pokryta inskrypcjami tablica jest unikalnym znaleziskiem archeologicznym, jedynym tego rodzaju na obszarze Bliskiego Wschodu. Nawet na Sycylii, głównej siedzibie cesarza Fryderyka II, nie odnaleziono dotąd żadnej arabskiej inskrypcji w kamieniu.

d2i8ozw

Podziel się opinią

Share

d2i8ozw

d2i8ozw
Więcej tematów