Trwa ładowanie...
d32d8u2

OBWE szpieguje na Białorusi?

Białoruskie KGB ponownie oskarżyło misję OBWE w Mińsku o działalność szpiegowską. Oskarżenia padły z ust szefa KGB Leonida Jeryna podczas zeszłotygodniowego zamkniętego posiedzenia parlamentu.
Share
d32d8u2

Pierwsze przecieki ze spotkania z deputowanymi dotarły do dziennikarzy dopiero we wtorek. Tego samego dnia służby prasowe Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego rozpowszechniły oświadczenie, powtarzające zarzuty wobec misji OBWE.

Dokument porównuje efekty działalności misji do podłożenia bomby z opóźnionym zapłonem pod perspektywy rozwoju stosunków Białorusi z państwami zachodnimi.

Od początku działalności, czyli od 1998 r., misja - zdaniem analityków KGB - była pod silną presją Stanów Zjednoczonych, które wykorzystywały ją jako instrument zmiany priorytetów Białorusi w polityce zagranicznej i pobudzania reform wewnętrznych, wygodnych dla Zachodu i USA.

Zdaniem szefa KGB, Konsultacyjno-Obserwacyjna Grupa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie mieszała się w sprawy wewnętrzne Białorusi. Częściej kontaktowała się na przykład z miejscową opozycją niż z władzami, co stało się widoczne na progu wyborów parlamentarnych dwa lata temu i podczas kampanii prezydenckiej w zeszłym roku. (and)

d32d8u2

Podziel się opinią

Share
d32d8u2
d32d8u2
Więcej tematów