Trwa ładowanie...
d1csuit
składka
29-08-2007 13:11

Nowa składka

Za trzy lata możemy zacząć płacić składkę na ubezpieczenie pielęgnacyjne - proponuje ministerstwo zdrowia, które przygotowało projekt ustawy o społecznym ubezpieczeniu pielęgnacyjnym.

Share
d1csuit

Składka będzie równa 2 procent wynagrodzeń wszystkich tych, którzy objęci są ubezpieczeniem zdrowotnym. Także rolników ubezpieczonych w KRUSie. Dzięki tym pieniądzom będzie organizowana opieka osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Państwo będzie opłacało koszty pracy opiekuna, bądź umieszczenie ich w zakładzie pielęgnacyjnym.

Podobnie, jak w ubezpieczeniu rentowym, będziemy mieli trzy grupy niesamodzielności - mówi profesor Piotr Błędowski ze Szkoły Głównej Handlowej, członek zespołu przygotowującego nową ustawę. W zależności od stopnia niesamodzielności, osoby te mają otrzymywać od 740 do 1900 złotych przy opiece domowej lub do ponad 2100 złotych przy opiece w ośrodkach pielęgnacyjnych. Według ministerstwa zdrowia obecnie jest ich przynajmniej milion 100 tysięcy. Osobami tymi mają się zajmować specjalni pracownicy społeczni. Resort wpisał już do rejestru zawodów medycznych nowy zawód - opiekuna medycznego.

Kształcenie na tym kierunku rozpocznie się już od tego roku szkolnego. Resort zdrowia chce teraz rozpoczęcia debaty publicznej w sprawie opieki nad osobami niezdolnymi do samodzielnego funkcjonowania. Nowa ustawa za rok mogłaby trafić do parlamentu, natomiast po dwóch latach vacatio legis mogłaby wejść w życie.

d1csuit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1csuit
Więcej tematów