Trwa ładowanie...
d17tfc5
IAR

Nie żyje Stanislav Gross

W wieku 45 lat zmarł były premier Czech Stanislav Gross. Przyczyną śmierci było zanikowe stwardnienie boczne, na które cierpiał od kilku lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje Stanislav Gross
(PAP, Fot: CTK/Rene Volfik)
d17tfc5

Stanislav Gross wstąpił do polityki w wieku 20 lat na fali przemian zapoczątkowanych Aksamitną Rewolucją w listopadzie 1989 roku.

Uznawany był za jednego z najbardziej utalentowanych polityków czeskiej socjaldemokracji. W krótkiej karierze politycznej był przewodniczącym klubu poselskiego socjaldemokratów i liderem partii.

Cenił go obecny przewodniczący izby niższej parlamentu Jan Hamacek. - Był bardzo dobrym ministrem spraw wewnętrznych. W życiu politycznym zrobił jeden błąd, za który musiał zapłacić jako premier. Dlatego podał się do dymisji i odszedł z polityki - powiedział..

d17tfc5

Po dziewięciu miesiącach piastowania urzędu premiera musiał ustąpić w roku 2005. Chodziło o skandal po ujawnieniu informacji, że kupił luksusowe mieszkanie za kwotę przekraczającą jego możliwości finansowe.

Na kilka miesięcy przed śmiercią Gross przyznał, że nie był dobrym premierem i politykiem. Ujawnił też, że przyjął wiarę katolicką.

d17tfc5

Podziel się opinią

Share

d17tfc5

d17tfc5
Więcej tematów