Trwa ładowanie...
IAR

Nie żyje Stanislav Gross

W wieku 45 lat zmarł były premier Czech Stanislav Gross. Przyczyną śmierci było zanikowe stwardnienie boczne, na które cierpiał od kilku lat.
Share
Nie żyje Stanislav Gross
Źródło: PAP, Fot: CTK/Rene Volfik
d320l0l

Stanislav Gross wstąpił do polityki w wieku 20 lat na fali przemian zapoczątkowanych Aksamitną Rewolucją w listopadzie 1989 roku.

Uznawany był za jednego z najbardziej utalentowanych polityków czeskiej socjaldemokracji. W krótkiej karierze politycznej był przewodniczącym klubu poselskiego socjaldemokratów i liderem partii.

Cenił go obecny przewodniczący izby niższej parlamentu Jan Hamacek. - Był bardzo dobrym ministrem spraw wewnętrznych. W życiu politycznym zrobił jeden błąd, za który musiał zapłacić jako premier. Dlatego podał się do dymisji i odszedł z polityki - powiedział..

Po dziewięciu miesiącach piastowania urzędu premiera musiał ustąpić w roku 2005. Chodziło o skandal po ujawnieniu informacji, że kupił luksusowe mieszkanie za kwotę przekraczającą jego możliwości finansowe.

Na kilka miesięcy przed śmiercią Gross przyznał, że nie był dobrym premierem i politykiem. Ujawnił też, że przyjął wiarę katolicką.

d320l0l

Podziel się opinią

Share
d320l0l
d320l0l
Więcej tematów