Trwa ładowanie...
d2cp2zg

Nagrody Grammy po raz 44.

Lider rekordzistów - Bono z U2 (AFP)
W środę w Los Angeles rozdane zostaną nagrody amerykańskiego rynku muzycznego - Grammy. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Share
d2cp2zg

Tym muzycznym Oscarem po raz 44. wyróżnieni zostaną piosenkarze, zespoły, kompozytorzy oraz realizatorzy dźwięku. Tegorocznym rekordzistą jest zespół U2, który otrzymał osiem nominacji. Sześć nominacji uzyskała Alicia Keys.

Wręczeniu nagród towarzyszą odbywające się przez tydzień imprezy muzyczne, honorujące wybitnych twórców.

Grammy Awards to najbardziej prestiżowe nagrody muzyczna na świecie, przyznawane przez amerykańską Akademię Sztuki Fonograficznej. W świecie showbusinessu, Grammy, przedstawiająca miniaturkę staroświeckiego gramofonu, jest uważana za odpowiednik filmowego Oscara.

d2cp2zg

Artyści i producenci walczą o nagrody w kategoriach ogólnych i szczegółowych. Wśród kategorii ogólnych są: Nagranie Roku, Płyta Roku, Piosenka Roku i Najlepszy Debiut. Do szczegółowych należą różne kategorie w dziedzinie popu, rocka, muzyki alternatywnej, rapu, country, jazzu, bluesa i klasyki.

Na początku każdego roku członkowie Akademii Fonograficznej sporządzają listę osób wytypowanych do nagrody. Już sama nominacja w jednej ze stu kategorii jest uznawana za wielkie wyróżnienie. Każdego roku na najlepszych artystów i producentów głosują tysiące członków amerykańskiej Akademii. Wyniki są utrzymywane w tajemnicy i ogłaszane dopiero podczas ceremonii.

Pierwszymi laureatami Grammy w 1959 roku byli m.in. Domenico Medugno i Ella Fitzgerald. (jask)

Zobacz także:
w WP Muzyka: Grammy 2002: Osiem razy U2
w grammy.com: 44th Grammy Awards

d2cp2zg

Podziel się opinią

Share
d2cp2zg
d2cp2zg
Więcej tematów