Trwa ładowanie...
d3vz8mw

Milion za ciasną celę

Ciasnota w celach i inne niedogodności w trakcie odbywania kary są powodem lawiny pozwów o zadośćuczynienie ze strony osób osadzonych w zakładach karnych - informuje "Nasz Dziennik".

d3vz8mw
d3vz8mw

Powodów jest wiele. Gazeta wymienia m.in. przeludnienie, zaduch, niewłaściwa temperatura, słabe wyposażenie cel, niedobór środków higienicznych czy brak zajęć kulturalnych. W 2007 r. wniesiono 743 tego rodzaju pozwy, z tego 485 z powodu przeludnienia w celach. Rok później było ich już 1603, w tym 1051 z powodu przeludnienia w celach. W ubiegłym roku samych skarg z powodu przeludnienia było 1817. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku takich skarg wniesiono już 460.

Kwoty, których poszkodowani domagają się od Skarbu Państwa mogą przyprawić o zawrót głowy - od 100 czy 200 tys. zł do miliona!

Lawina pozwów m.in. paraliżuje prace Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, która zamiast zajmować się sprawami istotnymi, musi wysyłać ludzi na procesy o odszkodowania wytaczane przez osadzonych.

Ich szturm na sądy wzmógł się szczególnie od grudnia 2009 r., kiedy to weszło w życie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające o niekonstytucyjności jednego z artykułów kodeksu karnego, zezwalającego w niektórych wypadkach zmniejszyć przypadającą regulaminowo na jednego osadzonego powierzchnię 3 m kw.

d3vz8mw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vz8mw
Więcej tematów