Trwa ładowanie...
d30n8r0
wybory
15-11-2009 05:05

Mieszkańcy Sofii wybierają mera

W stolicy Bułgarii, Sofii, odbywają się wybory mera. Bojko Borysow, który od 2005 r. stał na czele miasta, od lipca jest premierem kraju. W regionalnej komisji wyborczej zarejestrowano 18 kandydatów - partyjnych i niezależnych. Jednym z przewodnich tematów kampanii była sprawa bezpańskich psów.

d30n8r0

Głównymi rywalami w walce o stolicę są: kandydatka rządzącej centroprawicowej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) Jordanka Fandakowa, obecna minister oświaty i nauki, oraz przedstawiciel lewicy, radca, były wiceminister finansów Georgi Kadijew.

Fandakowa, do lipca piastująca stanowisko wicemera, uważana jest przez obserwatorów za "cień" premiera Borysowa. Panuje przekonanie, że kontynuowałaby jego politykę - z jej sukcesami, do których zalicza się dokończenie 40-letniej budowy metra, i słabościami, do których należą ciągły brak zakładu utylizacji odpadów, zakłócenia komunikacyjne i kilkadziesiąt tysięcy bezpańskich psów. Priorytetem Fandakowej jest oświata, budowa przedszkoli, w których obecnie brakuje ponad 6 tys. miejsc, oraz rozwiązanie problemu bezpańskich psów.

Kadijew opowiada się za odpolitycznieniem problemów stolicy. Obiecuje pragmatyczne rozwiązania i zerwanie ze strukturami mafijnymi, z którymi według niego są powiązane obecne władze miasta. Priorytetami w jego programie są transport, problem psów, miejsca wypoczynku.

Ponad trzy miesiące po zaprzysiężeniu rządu Borysowa wybory w liczącej prawie półtora miliona mieszkańców stolicy są pierwszym egzaminem nowych władz kraju. Większość socjologów uważa, że kandydatka rządzącej partii zwycięży w pierwszej turze większością 52-53% głosów. Kandydat lewicy według sondaży może liczyć na 12-15% głosów.

d30n8r0

Według socjologów inny wynik, np. konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów lub mniejsza niż 35% różnica między Fandakową a kandydatem lewicy, mogą świadczyć, że szczyt popularności partii Borysowa minął i w obliczu zimy nadchodzi pora krytycyzmu wobec jego partii.

Wybory municypalne odbywają się również w kilku innych dużych miastach Bułgarii.

Lokale wyborcze są czynne w godzinach 6-19 (5-18 czasu polskiego). Pierwszych wyników można się spodziewać ok. godz. 21 czasu polskiego.

d30n8r0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30n8r0
Więcej tematów