Trwa ładowanie...

MAEA: Iran wstrzymał kluczową część programu atomowego

Iran rozpoczął wdrażanie postanowień umowy zawartej ze światowymi mocarstwami w sprawie jego programu atomowego, wstrzymując najbardziej wrażliwy proces wzbogacania uranu - poinformowała państwowa telewizja. Informacje ten potwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Share
MAEA: Iran wstrzymał kluczową część programu atomowegoŹródło: AFP, fot: Mehr News / Majid Asgaripour
d2pnuie

Do irańskich ośrodków atomowych Natanz i Fordo udali się inspektorzy MAEA, aby nadzorować wypełnianie przez Teheran warunków postawionych przez światowe mocarstwa.

W raporcie MAEA przeznaczonym dla krajów członkowskich organizacji napisano, że zgodnie z umową Iran wstrzymał wzbogacanie uranu do poziomu powyżej 5 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U235 w dwóch kaskadach wirówek w ośrodku w Natanz i czterech kaskadach w Fordo, które były wcześniej wykorzystywane w tym celu.

Teheran rozpoczął też neutralizowanie posiadanych już zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.

d2pnuie

W dokumencie Agencji wymieniono także inne warunki w ramach obowiązującego przez najbliższe pół roku porozumienia, które Teheran zawarł z sześcioma mocarstwami: USA, Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją. Jest wśród nich zobowiązanie, że Iran w tym czasie nie wybuduje nowych ośrodków do wzbogacania uranu, co ma pomóc negocjatorom w osiągnięciu ostatecznego porozumienia.

Wcześniej szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi, cytowany przez oficjalną agencję Irna, mówił, że w poniedziałek od południa czasu lokalnego (godz. 9.30 czasu w Polsce) rozpoczęto proces "dobrowolnego wstrzymania procesu wzbogacania uranu do 20 proc.".

Także rzecznik irańskiej agencji atomistyki Behruz Kamalwandi oświadczył w irańskiej telewizji, że proces "wstrzymania prac nad wzbogacaniem uranu do 20 proc. rozpoczął się w ośrodku w Natanz i inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej są w drodze do ośrodka w Fordo".

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła nadzieję, że rozmowy mające na celu osiągnięcie ostatecznego porozumienia ruszą w ciągu kilku tygodni. - W zależności od tego, jak sprawy rozwiną się dziś, mam nadzieję, że rozpoczniemy rozmowy w ciągu kilku nadchodzących tygodni - oświadczyła w Brukseli, gdzie obradują ministrowie spraw zagranicznych UE.

d2pnuie

Wśród najważniejszych elementów porozumienia zawartego w Genewie 24 listopada 2013 roku między "szóstką" a Iranem jest wstrzymanie przez Teheran wzbogacania uranu do poziomu powyżej 5 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U235, zneutralizowanie posiadanych zapasów uranu o zawartości blisko 20 proc. U235, nieinstalowanie dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu oraz niewykorzystywanie jakichkolwiek wirówek następnych generacji.

W zamian grupa 5+1 ma zawiesić określone sankcje dotyczące złota i innych metali szlachetnych, sektora motoryzacyjnego oraz eksportu ropy i produktów petrochemicznych oraz stopniowo odblokować 4,2 mld USD zamrożonych funduszy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2pnuie

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pnuie
d2pnuie
Więcej tematów