Trwa ładowanie...
ycipk-4j3ghl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

LPR przeciwko wejściu Polski do UE

Pod hasłem "Marsz niepodległości" około 2
tys. działaczy i sympatyków Ligi Polskich Rodzin przeszło ulicami Warszawy. Jak powiedział jeden z liderów LPR Zygmunt
Wrzodak, marsz był wyrazem sprzeciwu wobec wejścia Polski do Unii
Europejskiej. "Nie chcemy kolejnego rozbioru Polski ani jej
kolonizacji" - dodał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Marsz niepodległości" LPR
"Marsz niepodległości" LPR (PAP, Fot: Piotr Rybarczyk)
ycipk-4j3ghl

Manifestacja rozpoczęła się na Placu Piłsudskiego, następnie przeszła pod Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu. Zakończyła się pod gmachem Sejmu.

Według policji, w manifestacji uczestniczyło ok. 2 tys. osób, jednak zdaniem organizatorów było ich ok. 5 tys. Wśród demonstrantów byli posłowie Ligi: Roman Giertych, Maciej Giertych, Janusz Dobrosz, Dariusz Grabowski i Bogdan Pęk.

Na czele marszu kilkanaście osób trzymało rozpiętą biało-czerwoną flagę o wymiarach 18 na 6 metrów. Mniejsze i większe flagi narodowe powiewały także wśród demonstrantów. Organizatorzy rozdawali manifestantom białe i czerwone baloniki. Demonstracji towarzyszyła żeńska orkiestra dęta.

ycipk-4j3ghl

Tuż po tym, jak rozpoczęła się antyunijna manifestacja LPR, na Plac Piłsudskiego weszła grupa demonstrantów Nowej Lewicy. Przez chwilę pojawiła się groźba starcia między demonstrantami obu grup. Młodzi manifestanci z Ligi krzyczeli: "Precz z komuną", "Pusta cela dla Millera", "SLD-KGB". Jednak policja i ochrona odgrodziły na czas uczestników obu pochodów.

Manifestacja przy dźwiękach marsza żałobnego dotarła pod Pałac Prezydencki. "Przyszliśmy do pana, panie prezydencie, powiedzieć, że celem narodu jest odzyskanie państwa polskiego" - wołał Roman Giertych.

"Integracja z Unią ma twarz Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera, którego rząd cieszy się 4-procentowym poparciem. Służyliście Sowietom, teraz będziecie służyć Brukseli - mówił. - My wybieramy Polskę. O niepodległość Polski walczyliśmy, a nie Europy".

Słowa lidera LPR przerywane były okrzykami demonstrantów: "Polska! Polska!" i "Won z pałacu ty pajacu!" oraz gwizdami.

ycipk-4j3ghl

"Niech pan się do tych gwizdów przyzwyczaja, panie prezydencie, bo będą one panu towarzyszyć w każdym miejscu w Polsce. Tylko w Brukseli będą panu klaskać" - ironizował Giertych.

Mówił też, że celem Ligi jest objęcie władzy w Polsce, "bo Polska musi być rządzona w duchu narodowym i patriotycznym", oraz doprowadzenie do wyjścia z Unii, jeśli nie uda się jej przebudować za wzór Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. "A nasze zwycięstwo w najbliższych eurowyborach będzie najlepszym rewanżem za oszustwa w kampanii przedreferendalnej" - zaznaczył.

Wrzodak przekonywał zebranych, że "dzięki Polsce Unia za kilka lub kilkanaście lat rozpadnie się". "To od Polski zacznie się ruch, który rozmontuje UE". Uważa on, że elity polityczne w Polsce zniszczyły przemysł, rolnictwo, gospodarkę i zrobiły z Polski jeden hipermarket, a głównym winnym jest prezydent, który "zdradził Polskę i Polaków".

Przed Sejmem Giertych dowodził, że tylko większość posłów LPR w parlamencie po kolejnych wyborach zagwarantuje suwerenność i niepodległość państwa polskiego. "W nowym Sejmie nie ma prawa znaleźć się ani jeden poseł z SLD, SdPl, ani jeden poseł PO. My musimy przywrócić tej Izbie godność i szacunek społeczny" - powiedział.

ycipk-4j3ghl

Zapowiedział, że pierwszym wnioskiem deputowanych Ligi w Parlamencie Europejskim będzie wniosek o odwołanie Danuty Huebner z funkcji komisarza UE. "W Brukseli okrzyknięto ją najlepszym komisarzem, bo któż taniej sprzedał swój kraj Unii" - argumentował.

Giertych obiecał zgromadzonym "twardą, bezwzględną walkę" o kształt konstytucji unijnej. "Jeśli przyjmiemy tę konstytucję, będziemy prowincją Brukseli" - ostrzegał. "Ten projekt nie przejdzie, chyba że po naszym trupie" - zapowiedział.

Ponaddwugodzinna manifestacja zakończyła się odśpiewaniem hymnu narodowego.

W trakcie przemarszu liderzy LPR złożyli kwiaty pod pomnikami kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Wincentego Witosa.

ycipk-4j3ghl
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4j3ghl

ycipk-4j3ghl
ycipk-4j3ghl