Trwa ładowanie...
d3dhddj
kartel
30-03-2008 08:00

Lodowy kartel?


Czy spółki Koral i Żabka zawarły niedozwolone porozumienie
ustalając cenę sprzedaży lodów? Sprawdzi to postępowanie
antymonopolowe wszczęte przez prezesa UOKiK Marka Niechciała.

Share
d3dhddj

Koral jest jednym z największych producentów lodów w Polsce. Z informacji jakimi dysponuje Urząd wynika, że kwestionowana praktyka trwa od kwietnia 2006 roku. Wówczas producent lodów podpisał umowę o współpracy na czas nieokreślony z poznańską siecią sklepów Żabka.

Wątpliwości Prezesa UOKiK budzą warunki zawarte w kontrakcie, które mogły przyczynić się do ograniczenia konkurencji na rynku. Postępowanie antymonopolowe wszczęte w marcu br. ma sprawdzić, czy spółki ustalając cenę minimalną odsprzedaży lodów naruszyły prawo.

Wspólne ustalanie cen jest jednym z najpoważniejszych naruszeń prawa antymonopolowego. Negatywne konsekwencje niedozwolonych porozumień zawieranych przez przedsiębiorców mają również wpływ na sytuację konsumentów - słabsi uczestnicy rynku tracą bowiem dostęp do zróżnicowanych pod względem cen oraz jakości ofert.

Zgodnie z przepisami postępowanie antymonopolowe powinno być zakończone nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia jego wszczęcia. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, Prezes Urzędu może nakazać zaniechania kwestionowanej praktyki, a na przedsiębiorców nałożyć karę finansową sięgającą 10 proc. ubiegłorocznego przychodu - czytamy w komunikacie.

d3dhddj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dhddj
d3dhddj
Więcej tematów