Trwa ładowanie...
d3hb4mk

Kwiatkowski: nie byłem mediatorem

Swej rozmowy z premierem raczej nie nazwałbym mediacją w sprawie zmian w ustawie o rtv - powiedział Robert Kwiatkowski. Prezes TVP mówi, że w nowelizacji interesowały go przede
wszystkim nie przepisy dekoncentracyjne, tylko inne punkty - istotniejsze dla TVP - z regulacjami kwestii abonamentu na czele.

d3hb4mk
d3hb4mk

Jan Rokita (PO) zadając pytania prezesowi TVP powiedział, że jak rozumie Kwiatkowski po rozmowie z Rywinem poszedł do premiera "aby pomóc Agorze w realizacji jej strategii". "Tak pan w każdym razie mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej": chodziło o mediację w sprawie ustawy, poszedłem tam na prośbę Rywina dlatego, że Rywin znał mój pozytywny stosunek do Agory" - cytował Rokita.

Kwiatkowski podkreślił, że wywiad był autoryzowany nie przez niego, tylko przez rzecznika prasowego TVP.

"Powtórzę. Uznałem, że istnieje pole do kompromisu i tym polem kompromisu jeśli zainteresowane są obie strony, a jak słyszę i pan premier o tym mówi i Agora o tym mówi, no to znaczy, że sprawy idą w dobrym kierunku. Co bardzo mnie cieszyło - nie względu na interes jaki ma bądź nie ma w tym spółka Agora, tylko interes, jaki w tym ma Telewizja Polska" - powiedział Kwiatkowski.

Rokita przytoczył też słowa Kwiatkowskiego z wywiadu dla "Rzeczpospolitej", że Rywin znał jego pozytywny stosunek do Agory. Jednocześnie, ponieważ sam Kwiatkowski stwierdził, że jego "kontakty z Agorą od wiosny ubiegłego roku były złe albo bardzo złe", Rokita pytał jak to "jedno z drugim jest możliwe".

d3hb4mk

Kwiatkowski mówił, że jego stosunek do Agory jest w tym sensie pozytywny, że docenia, iż jest to jedno z najlepiej rozwijających się przedsiębiorstw działających w dziedzinie mediów i że przecież można z uznaniem wyrażać się o przeciwnikach.

Rokita pytał, czy można rozumieć, że zabiegał najpierw o zapisy w ustawie, które poprzez zakaz koncentracji medialnej uniemożliwiałyby rozszerzenie się Agorze na rynek telewizyjny. "Nigdy nie zabiegałem o takie zapisy" - odpowiedział Kwiatkowski.

Rokita dopytywał dalej czy w takim razie Kwiatkowski był u premiera z prośbą o to, by wypracować kompromis w sprawie tych zapisów. "Byłem u premiera prosząc i proponując żeby uwzględnić w rysującym się kompromisie, który później przybrał kształt autopoprawki rządowej, także interesy Telewizji Polskiej. Interesom Telewizji Polskiej w moim rozumieniu wówczas nie zagrażała i nie zagraża zmiana dotycząca zapisów o ograniczeniu koncentracji w mediach. To były dwa rozdzielne pola" - powiedział prezes TVP.

"Jeśli dałoby się tego typu rozbieżne interesy pogodzić, a przypominam to, o czym mi mówił pan premier w pierwszej rozmowie, że polecił pani minister Jakubowskiej, tak negocjować by interesy wszystkich mediów były zaspokojone, żeby były zabezpieczone, to wydawało mi się, że nie tylko nie ma w tym nic zdrożnego, ale jest to dobry znak, czy symptom tego, że idzie ku porozumieniu" - dodał.

d3hb4mk

Rokita indagował dalej, czy Kwiatkowski był u premiera w imieniu Agory, z prośbą o to by premier poczynił koncesje na rzecz Agory. "Nie mam pełnomocnictw do reprezentowania spółki Agora, zresztą nie rozmawiałem z przedstawicielami tej spółki. Rozmawiałem tylko z panem Rywinem, który mi mówił o tym, że takie jest nastawienie spółki i z tym Agora przyszła do pana Rywina, a nie do mnie" - powiedział Kwiatkowski.

Dodał, że uznał za stosowne, by premierowi przekazać tego typu informację, że sposób myślenia nadawców prywatnych się zmienia na bardziej kompromisowy.

Rokita stawiał kilkakrotnie pytania o mediację: czy Kwiatkowski podjął się mediacji, czy swoją rozmowę z premierem nazwałby mediacją. "Raczej nie, bo wtedy oznaczałoby to konieczność, czy potrzebę włączenia w tego typu zabiegi przede wszystkim Agory. A to mediatorem był pan Rywin nie ja" - powiedział Kwiatkowski. (an)

d3hb4mk

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! „Rywingate” - przykład pospolitej próby korupcji, czy też afera polityczna na najwyższych szczeblach władzy. Apogeum choroby czy początek kuracji? Sprawa zostanie wyjaśniona i sprawca (lub sprawcy) skazany?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

d3hb4mk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hb4mk
Więcej tematów