Trwa ładowanie...
d1v4it8

Kwaśniewski odznaczył wolontariuszy

Prezydent Aleksander Kwaśniewski z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza odznaczył w środę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski działaczy organizacji pozarządowych. Medale odebrali Mira Stanisławska-Meysztowicz z fundacji "Nasza Ziemia", Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Jakub Wygnański z Forum Inicjatyw Pozarządowych.

Share
d1v4it8

Prezydent Kwaśniewski podkreślił, że pomimo wielu trudności sektor non-profit jest coraz lepiej przygotowany do wypełniania zadań, wobec których państwo jest często bezradne.

Korzyści z dobrej współpracy między rządem a sektorem non-profit czerpią obie strony. Wolontariat to nowe miejsca pracy, ważne pole do działania dla osób starszych, a także siła ekonomiczna. Dlatego ten ruch warto wspierać, aby jak najwięcej ludzi w nim uczestniczyło - powiedział prezydent.

Jakub Wygnański z Forum Inicjatyw Pozarządowych powiedział, że wolontariat w Polsce słabnie. Jego zdaniem, wolontariusze potrzebują większego wsparcia ze strony państwa.

Z kolei, minister pracy Jerzy Hausner powiedział w środę, że przygotowany przez jego resort projekt ustawy o wolontariacie jest konstytucją organizacji pozarządowych, która reguluje współpracę sektorów publicznego i prywatnego z sektorem non-profit.

d1v4it8

Hausner przedstawił we wtorek projekt ustawy Radzie Ministrów. Dokument ten otrzymali w środę działacze organizacji pozarządowych, uhonorowani przez prezydenta RP.

Szef resortu pracy podkreślił, że ustawa umożliwi organizacjom pozarządowym korzystanie z ulg podatkowych. Organizacje pozarządowe będą musiały wyodrębnić rachunkowość i pokazać, że te środki służą rzeczywiście innym ludziom, a nie tym organizacjom. Po drugie - ta ustawa mówi w jaki sposób mogą być kontraktowane na rzecz organizacji pozarządowych usługi, które dzisiaj świadczy administracja. Po trzecie - ustawa stwarza dodatkowe możliwości, aby np. zatrudniać w administracji publicznej wolontariuszy. Stwarza więc także szanse na poprawę sytuacji na rynku pracy - wyjaśniał Hausner.

Minister pracy dodał, że najprawdopodobniej od 2004 r. obywatele będą mogli przeznaczać 1% swojego podatku na jedną z wybranych przez siebie organizacji pozarządowych. (miz)

d1v4it8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v4it8
Więcej tematów