WP
WP
IAR

Kuroń honorowym obywatelem Lwowa

Rada Miejska Lwowa nadała Jackowi Kuroniowi tytuł honorowego obywatela Lwowa. Jest to nagroda za wieloletnią działalność na rzecz zbliżenia polsko-ukraińskiego. Jacek Kuroń urodził się we Lwowie i wyjechał stąd jako dziecko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Doradca mera Lwowa Andrij Skop poinformował Polskie Radio, że radni jednogłośnie przyjęli decyzję o nadaniu Jackowi Kuroniowi obywatelstwa. Odpowiedni wniosek wyliczający zasługi polskiego polityka na rzecz rozbudowy dobrych stosunków między Polakami i Ukraińcami złożyły centroprawicowy blok "Nasza Ukraina", Forum Polsko-Ukraińskie i polsko-ukraiński klub dziennikarzy.

Andrij Skop przyznał, że na decyzje radnych niemały wpływ miał apel Jacka Kuronia w sprawie cmentarza Orląt Lwowskich, który nad Dnieprem odebrano jako poparcie ukraińskiego stanowiska w tej sprawie. Ze względu na stan zdrowia polskiego polityka, uroczystości wręczenia mu tytułu honorowego obywatela Lwowa odbędą się nie na Ukrainie a w Polsce. Niebawem na spotkanie z Kuroniem do Warszawy przyjedzie delegacja lwowskich radnych i miejscowych elit.

Jacek Kuroń jako trzeci Polak został honorowym obywatelem Lwowa. Przed nim tytuł ten otrzymali papież Jan Paweł II i amerykański politolog, polskiego pochodzenia Zbigniew Brzeziński. (aka)

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP