Trwa ładowanie...
d4253ye
czechy

Kuba chce spłacić dług rumem

Czeski rząd dostał nietypową propozycję od rządu w Hawanie. Kuba chciałaby spłacić swój dług... rumem. Czeski rząd nie mówi „nie”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kuba chce spłacić dług rumem
(AFP, Fot: ROBERTO SCHMIDT)
d4253ye

Kuba chce rumem spłacić swój dług wynoszący 276 mln dolarów. Taką propozycję dostały Czechy od rządu w Hawanie podczas negocjacji na temat spłaty długu z czasów zimnej wojny. Minister finansów stwierdził, że Czechy wolałyby otrzymać spłatę długu w gotówce, ale nie wykluczył możliwości spłaty w rumie.

Jeśliby do tego doszło to Czechy sprowadziłyby najwięcej tego typu alkoholu od lat. Według czeskiego urzędu statystycznego, kraj ten sprowadził w zeszłym roku rum o wartości 2 mln dolarów.

Wiceminister finansów, Lenka Dupakova, w wywiadzie dla czeskiego dziennika Dnes powiedziała, że innym sposobem spłaty kubańskiego długu mogą być dostawy… leków. Teraz w urzędzie kontroli leków zastanawiają się jak wprowadzić je na czeski rynek.

d4253ye

Jednak z kubańskimi lekami jest pewien problem, ponieważ nie są dopuszczone na unijny rynek. Podobnie jak z rumem, czeski rząd musiałby znaleźć firmę, która wprowadziłaby je na rynek. Jak informuje ministerstwo finansów, negocjacje na temat spłaty długu są we wstępnej fazie. A rząd mimo wszystko chciałby choć część długu otrzymać w gotówce.

Jak zauważa Washington Post, w ostatnich latach Kuba z wieloma państwami doszła do porozumienia na temat spłaty swoich długów z czasów zimnej wojny. Rosja w 2014 roku umorzyła rządowi w Hawanie dług w wysokości 32 mld dolarów. W zeszłym roku część państwa Unii Europejskiej umorzyła Kubie 8,5 mld dolarów długu.

d4253ye

Podziel się opinią

Share

d4253ye

d4253ye
Więcej tematów