Trwa ładowanie...
d2ckas0

Król i węgorz dla kolekcjonerów


Narodowy Bank Polski wprowadza w środę do obiegu trzy nowe monety kolekcjonerskie. Pierwsza, złota, o nominale 100 złotych, przedstawia króla Władysława Warneńczyka. Wchodzi ona w skład serii "Poczet królów i książąt polskich" i jest tematycznym dopełnieniem dwóch srebrnych monet i jednej miedzioniklowej wyemitowanej 11 lat temu.
Kolejne dwie monety, o nominale dwa i dwadzieścia złotych z serii "Zwierzęta świata", przedstawiają węgorze europejskie.

Share
d2ckas0
Awers monety o nominale 100 zł (fot. NBP)
Źródło: Awers monety o nominale 100 zł (fot. NBP)

Marek Jackowicz z NBP powiedział, że strony główne tych monet są do siebie bardzo podobne - mają godło, wizerunek flagi państwowej, napis Rzeczpospolita Polska oraz oznaczenie roku emisji i nominału.

Na rewersie monety srebrnej, o nominale 20 złotych, widać dwa węgorze oraz larwy tej ryby na tle stylizowanego globu ziemskiego. Na stronie odwrotnej monety o nominale 2 złotych umieszczono tylko postacie ryb.

Na rewersie monety z Władysławem Warneńczykiem możemy zobaczyć popiersie króla, wokół napis z jego imieniem i nazwiskiem oraz lata panowania. Na stronie głównej widać wizerunek orła, oznaczenie roku emisji i nominału oraz napis Rzeczpospolita Polska. Projektantem wszystkich trzech monet jest Ewa Tyc-Karpińska. Będą one dostępne w sieci oddziałów NBP, złote w cenie 560 złotych, srebrne - 57 złotych, pozostałe po nominale, czyli po dwa złote.(iza)

d2ckas0

Podziel się opinią

Share
d2ckas0
d2ckas0
Więcej tematów