Trwa ładowanie...
d1rr9it

Koniec picia "pod chmurką"?

Jeszcze tej wiosny picie alkoholu w parkach, na skwerach i ulicach może zostać zakazane. Póki co, amatorzy picia pod chmurką cieszą się wiosną.

d1rr9it
d1rr9it

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zabrania sprzedaży, picia i podawania alkoholu m.in. na dworcach, stacjach, przystankach i w środkach transportu zbiorowego. Egzekwowanie tego zakazu należy do policji i straży miejskiej. Tym, którzy łamią prawo, grozi kara grzywny.

W ustawie nie ma zakazu picia na ulicach, w parkach i na skwerach. Co prawda poszczególne gminy mogą uchwalać zakazy picia w określonych miejscach na swym terenie, ale większość posłów i senatorów uważa, że to za mało.

Uchwalona niedawno przez Sejm nowelizacja ustawy wprowadza zakaz picia alkoholu na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem znajdujących się tam punktów sprzedaży alkoholu. Przepisu tego nie zakwestionował Senat. Nowelizacja wróci jeszcze do Sejmu, później trafi do prezydenta.

Według szacunków policji, średnio dziennie funkcjonariusze przewożą do izb wytrzeźwień około 200 pijanych do nieprzytomności osób leżących m.in. w parkach, czy na przystankach. Zjawisko to nasila się szczególnie wiosną - powiedział Paweł Biedziak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

d1rr9it

Uchwalony przez rady dzielnic zakaz picia alkoholu obwiązuje już w kilkudziesięciu miejscach w stolicy. W Bydgoszczy i Toruniu od kilku lat obowiązuje zakaz publicznego picia alkoholu w określonych przez radę miasta strefach śródmieścia; zaliczono do nich także parki w centrum miasta. Według rzecznika Urzędu Miasta w Katowicach Waldemara Bojaruna, najlepszą metodą na pozbycie się pijących z miejsc publicznych jest uporządkowanie placów, skwerów i parków, które sobie upodobali. Straż miejska w Gorzowie Wielkopolskim nie odnotowuje zwiększonej liczby przypadków spożywania alkoholu w parkach i innych miejscach publicznych. Od początku kwietnia strażnicy odwieźli do izby wytrzeźwień jedną osobę, która zasnęła na torach tramwajowych - poinformował Ireneusz Taras, komendant straży miejskiej. (aso)

d1rr9it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rr9it
Więcej tematów