Trwa ładowanie...
d3c7x4p
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Komu ufają Ukraińcy? Sondaż

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko cieszy się zaufaniem ponad 60 procent obywateli swojego kraju - wskazują opublikowane wyniki badań opinii publicznej, przeprowadzonych przez kijowskie Centrum Badań Socjologicznych Socis.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komu ufają Ukraińcy? Sondaż
(AFP)
d3c7x4p

Na liście polityków, w których działania wierzą Ukraińcy, Poroszenko zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 62,9 proc. Za nim uplasował się premier Arsenij Jaceniuk, któremu ufa 53,9 proc.

Kolejne pozycje przypadły: byłemu ministrowi obrony Anatolijowi Hrycence (48,8 proc.), liderowi Radykalnej Partii Ukrainy Ołehowi Laszce (45,1 proc.) i merowi Kijowa Witalijowi Kliczce (44 proc.).

Oceniając zmiany, które zaszły w życiu państwa w ciągu 100 dni prezydentury Poroszenki respondenci odnotowali, że w tym czasie zwiększył się poziom patriotyzmu (63,6 proc.), poprawiły się stosunki z USA (48,4 proc.) i Unią Europejską (46 proc.), wzrósł autorytet Ukrainy w świecie (44,9 proc.) oraz zwiększyła się zdolność obronna kraju (35,4 proc.)

d3c7x4p

Największym poparciem wśród badanych cieszą się działania Poroszenki dotyczące: zwiększenia autorytetu Ukrainy za granicą (85,3 proc.), podwyższenia obronności (79,1 proc.) i rozwiązania parlamentu oraz ogłoszenia wcześniejszych wyborów parlamentarnych (78,7 proc.).

Zgodnie z wynikami sondażu Ukraińcy oczekują od prezydenta, że rozwiąże problemy Donbasu drogą pokojową (49 proc.), zapewni jedność terytorialną państwa (38,5 proc.), doprowadzi do podwyżek pensji i emerytur (36,6 proc.) powstrzyma wzrost cen (33,7 proc.) i zmniejszy bezrobocie (33 proc.). Rozwiązania siłowego problemów ogarniętego konfliktem zbrojnym Donbasu chce od szefa państwa 10,2 proc. respondentów.

Poroszenko został zaprzysiężony jako prezydent Ukrainy w czerwcu. W przedterminowych wyborach prezydenckich 25 maja uzyskał 54,7 proc. głosów.

d3c7x4p

Podziel się opinią

Share

d3c7x4p

d3c7x4p
Więcej tematów