Trwa ładowanie...
d2ys5q6
IAR

"Kijów sam wpycha Donbas w ręce Rosji"

Ukraina odcina się od Donbasu - tak politykę Kijowa wobec ziem okupowanych przez separatystów ocenia Ołeksij Macuka, dziennikarz z kontrolowanego przez bojowników Doniecka. Szef portalu informacyjnego novosti.dn.ua podkreśla, że ta polityka uniemożliwia mieszkańcom Donbasu wyjazd na Ukrainę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Kijów sam wpycha Donbas w ręce Rosji"
(PAP/Inne:)
d2ys5q6

Jak zaznacza uzyskanie przepustki jest nierealne, bo jeśli ktoś znajduje się w Doniecku musi przejechać 25 kilometrów: przez straże separatystów, a następnie do posterunku ukraińskiej armii.

- Tam dają formularz do wypełnienia i mówią żeby czekać. Czasem to oczekiwanie trwa nawet miesiąc. Potem znów trzeba jechać przez linię frontu by się dowiedzieć czy przepustka jest gotowa, czy nie. To jest umyślne działanie, aby nie wypuścić ludzi z Doniecka. Kto po czymś takim powie, że lubi Ukrainę? - pyta niezależny dziennikarz.

Problemy uchodźców

d2ys5q6

Ołeksij Macuka podkreśla, że jeśli nawet mieszkańcom Donbasu uda się zbiec na Ukrainę, borykają się tam z ogromnymi problemami. Jego zdaniem ukraińskie państwo na każdego uchodźcę wydaje osiem dolarów miesięcznie. Do tego, według jego słów, są duże problemy z socjalnym zabezpieczeniem i miejscami pracy. Jak ocenia, nie ma normalnej pomocy dla uchodźców, a to co państwo oferuje jest bardzo niewystarczające.

Macuka zaznacza, że jedyne na co często uchodźcy mogą tak naprawdę liczyć to miejsce do spania - sala, w której mieszka niekiedy po 10 osób.

Dziennikarz dodaje, że w warunkach otwartej granicy z Rosją mieszkańcy zajętej przez separatystów części Donbasu wyjeżdżają właśnie do tego kraju. Większość dostawców towarów do sklepów w Doniecku to firmy rosyjskie.

Zobacz również: Koszmar mieszkańców miasta Debalcewo

d2ys5q6

Podziel się opinią

Share
d2ys5q6
d2ys5q6
Więcej tematów