Trwa ładowanie...

Kavkazcenter.com: Doku Umarow nie żyje

- Nie żyje Doku Umarow, przywódca islamskich radykałów na Północnym Kaukazie - poinformowała związana z islamistami strona internetowa kavkazcenter.com. Wiadomość powtarzają liczne media. Rosjanie twierdzą, że nie mają dowodów śmierci Umarowa.

Share
Kavkazcenter.com: Doku Umarow nie żyjeŹródło: AFP, fot: kavkazcenter.com
d2iauzp

Dowództwo Emiratu Kaukaskiego (EK) oficjalnie informuje o śmierci emira Doku Abu Osmana (czyli Doku Umarowa) - pisze portal Kavkazcenter.

Zamieszcza życiorys Doku Umarowa, który muzułmańskie imię Doku Abu Osman przyjął w 2007 roku. Agencja nie informuje, kiedy Umarow został zabity. Cytowane przez portal dowództwo Emiratu Kaukaskiego nazywa go męczennikiem, który "oddał 20 lat życia dżihadowi".

Pogłoski o śmierci emira kaukaskiej rebelii Doku Umarowa pojawiały się wielokrotnie w ostatnich latach. Dotychczas nigdy nie zostały potwierdzone. Łącznie z ostatnimi rewelacjami ze stycznia tego roku, gdy o śmierci Umarowa informował Ramzan Kadyrow, prezydent republiki Czeczenii (czytaj więcej). Wówczas premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że dopóki służby specjalne nie przedstawią dowodów śmierci terrorysty, należy go uważać za żyjącego.

d2iauzp

Rosja wciąż nie ma dowodów

Umarow, który przyznał się do zorganizowania wszystkich największych zamachów w Rosji w ostatnich latach, m.in. na moskiewskie metro w 2010 roku czy na lotnisko Domodiedowo pod Moskwą w 2011 roku, latem ubiegłego roku zaapelował do swych zwolenników, by uniemożliwili przeprowadzenie igrzysk w Soczi.

Rosyjskie władze, które uważają Doku Umarowa za wroga numer jeden, oświadczyły, że w chwili obecnej nie dysponują informacją o jego śmierci.

Doku Umarow stanął na czele czeczeńskich rebeliantów w 2006 roku. W roku 2007 ogłosił się "emirem Emiratu Kaukazu". W ten sposób chciał podkreślić, że toczy walkę nie tylko o niepodległość Czeczenii, ale też całego Kaukazu. Zapowiadał utworzenie niezależnego państwa na muzułmańskim Północnym Kaukazie z prawem opartym na szariacie.

W 2012 roku Umarow oznajmił, że wstrzymuje ataki na ludność cywilną w Rosji, ponieważ - jak oświadczył - nie popiera ona już Władimira Putina, co może oznaczać, że nie akceptuje też jego polityki na Kaukazie. Według jego oświadczenia moratorium nie odnosiło się jednak do struktur politycznych i wojskowych państwa, które prowadzi wojnę.

Emirat Kaukaski powstał w 2007 roku i skupia różne ugrupowania dżihadystyczne, które dążą do utworzenia niezależnego państwa na muzułmańskim Północnym Kaukazie, z prawem opartym na szariacie. Oprócz Czeczenii ruch ten obejmuje także sąsiednie muzułmańskie republiki: Dagestan, Inguszetię i Kabardo-Bałkarię.

d2iauzp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iauzp
Więcej tematów