Trwa ładowanie...
d2m8xt6
d2m8xt6

Kanada: starania o zwrot Dürera


Jak pisze Stach Koprowicz w kanadyjskiej Panoramie, w końcu stycznia tego roku wrocławskie Ossolineum czyli Zakład Narodowy im. Ossolińskich za pośrednictwem ambasady polskiej w Ottawie zwrócił się do National Gallery of Canada o zwrot cennego rysunku Dürera "Naga kobieta z laską" zagrabionego 60 lat temu przez hitlerowców i wywiezionego do Rzeszy razem z innymi skarbami sztuki zgromadzonymi przez Fundację Ossolińskich, mieszczącą się wówczas we Lwowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2m8xt6

Rysunek, studium proporcji ludzkiego ciała, nie jest duży; ma 235 mm wysokości i zaledwie 96 mm szerokości. Został wykonany piórkiem i pędzlem przy użyciu tuszu brązowego koloru. Datowany na 1508 r. i sygnowany monogramem Albrechta Dürera (1471-1528), niemieckiego malarza i grafika tworzącego na przełomie średniowiecza i Renesansu w Norymberdze. Wartość omawianego rysunku w 1995 r. ottawski oddział National Gallery of Canada oszacował na co najmniej 1 milion dolarów...

"Nagą Kobietę z Laską" nabyła za 18 tysięcy dolarów grupa kolekcjonerów kanadyjskich i podarowała ją stołecznej Galerii Narodowej w 1956 r, gdzie spokojnie w dobrej wierze jak określił to jej dyrektor Pierre Théberge, spoczywała do końca dwudziestego wieku.

Zagrabiona kolekcja Muzeum Lubomirskich liczyła 25 rysunków Dürera. Jak powiedział ambasador RP w Ottawie Paweł Dobrowolski, rysunki są rozsiane po całym świecie i odzyskanie każdego z nich wymaga indywidualnego podejścia.

d2m8xt6

Pierre Théberge, dyrektor Galerii bardzo poważnie traktuje żądanie polskich władz. Nie ma wątpliwości, że rysunek został skradziony. - powiedział - Sprawa była już dyskutowana przez radę dyrektorów muzeum 26 i 27 marca oraz będzie kontynuowana latem. Nie chciał jednak ujawnić do jakiej decyzji rada się skłania. (Stach Koprowicz/pr)

Panorama

d2m8xt6

Podziel się opinią

Share

d2m8xt6

d2m8xt6
Więcej tematów