Trwa ładowanie...
tk

Julia Przyłębska p.o. prezesa TK

Prezydent powierzył pełnienie obowiązków prezesa Trybunału Konstytucyjnego sędziemu Trybunału pani Julii Przyłębskiej. O decyzji poinformowała Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy. - Andrzej Duda ma nadzieję, że TK zostanie odpolityczniony - powiedział Marek Magierowski. Sędziowie Muszyński, Morawski i Cioch zostali włączeni do składu sędziów TK - tak wynika z informacji na stronie Trybunału.
Share
Julia Przyłębska
Julia PrzyłębskaŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d128bbt

Akt powierzenia obowiązków wręczony został podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

"Prezydent RP postanowieniem z dnia 20 grudnia 2016 r. powierzył pełnienie obowiązków prezesa Trybunału Konstytucyjnego, do czasu powołania prezesa Trybunału, sędziemu Trybunału Konstytucyjnego pani Julii Przyłębskiej" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

d128bbt

Ponadto, nowo wybrany przez Sejm sędzia Trybunału Konstytucyjnego - Michał Warciński złożył wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ślubowanie - informuje kancelaria Andrzeja Dudy.

W poniedziałek zakończyła się 9-letnia kadencja prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Andrzeja Rzeplińskiego.

- Prezydent mianował rano na p.o. prezesa TK sędzię Julię Przyłębską. Andrzej Duda ma nadzieję, że TK zostanie odpolityczniony - powiedział Marek Magierowski, szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta, wypominając poprzedniemu prezesowi TK, że pozwalał nieraz na upolitycznianie tej instytucji. - Prezydent oczekuje, że wszystkie działania TK, także sędziego Biernata, będą zgodne z prawem - podkreślił Magierowski, odnosząc się do słów sędziego TK z poniedziałku, który powiedział, że teraz on przejmie obowiązki prezesa. TK.

Zdaniem szefa biura prasowego, prezydent liczy, że "następnym krokiem będzie wybór przez Zgromadzenie Ogólne TK kandydatów na prezesa Trybunału".

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch zostali w pełni włączeni do składu Trybunału Konstytucyjnego - wynika z informacji na stronie TK. Przez rok nie dopuszczał ich do tego dotychczasowy prezes TK Andrzej Rzepliński.

TVN24,WP, oprac. Natalia Durman, Adam Przegaliński

d128bbt

Podziel się opinią

Share
d128bbt
d128bbt
Więcej tematów