Trwa ładowanie...
dwr41y5
dwr41y5

Internet: koniec monopolu NASK?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, którego celem jest ustalenie, czy Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) nie narusza przepisów ustawy o Ochronie Konkurencji i Konsumentów uniemożliwiając powstanie i rozwój konkurencji na rynku rejestracji domen internetowych.
Share
dwr41y5

Z wnioskiem o wszczęcie postępowania wystąpiła firma WEB Corporation Polska, której wyspecjalizowany serwis NetNames Polska od 5 lat rejestruje domeny internetowe we wszystkich krajach świata.

NASK, który administruje krajową bazą danych domeny .pl odmawia dopuszczenia innych podmiotów do rejestracji domen internetowych. Zasłania się przy tym względami technicznymi, które rzekomo wymuszają skupienie w jednym ręku rejestracji domen i utrzymanie bazy krajowej domeny .pl.

WEB Corporation Polska stoi na stanowisku, że rejestracja domen oraz utrzymanie bazy domeny krajowej to dwie różne usługi i sztuczne kumulowanie ich we władaniu jednego podmiotu jest praktyką monopolistyczną.

dwr41y5

Stanowisko to jest zbieżne z wykładnią Urzędu Regulacji Telekomunikacji, w myśl której działalność gospodarcza w sferze rejestracji domen internetowych w domenie krajowej .pl nie daje żadnemu podmiotowi uprawnienia do prowadzenia jej na zasadzie wyłączności, jak również żaden podmiot nie posiada uprawnienia do wyłączności na utrzymywanie bazy domeny krajowej .pl.

W krajowej domenie.pl zarejestrowanych jest już ponad 100 tys. domen, co nie jest liczbą imponującą w porównaniu z ponad 35,6 miliona domen zarejestrowanych na świecie. Ze wskaźnikiem 2,5 domeny na 1000 mieszkańców Polsce jest jeszcze bardzo daleko do średniej krajów OECD - 9,5 domeny/1000. (mag)

dwr41y5

Podziel się opinią

Share
dwr41y5
dwr41y5
Więcej tematów