Trwa ładowanie...
d34cra6

Haga: Mrksić nie przyznaje się

Były pułkownik armii jugosłowiańskiej
Mile Mrksić, który dobrowolnie oddał się w ręce haskiego Trybunału
do spraw zbrodni w byłej Jugosławii, nie przyznał się w czwartek do
zarzucanych mu zbrodni.

d34cra6
d34cra6

55-letni Mrksić, dowódca brygady gwardii, która zdobyła Vukovar w listopadzie 1991 r., jest oskarżony o wydanie rozkazu masakry. Po zajęciu miasta Serbowie wywlekli ze szpitala 261 pacjentów - Chorwatów i Muzułmanów - i zamordowali ich na farmie w pobliskiej Ovczarze.

Akt oskarżenia zawiera sześć zarzutów, w tym dwa dotyczące zbrodni przeciwko ludzkości. Podczas odczytywania oskarżenia Mrksić przy każdym punkcie kręcił przecząco głową, mówiąc, że nie jest winny.

Mile Mrksić przyleciał w środę do Amsterdamu wraz z dawnym przywódcą Serbów w Chorwacji Milane Marticiem, który jest oskarżony o wydanie rozkazu ostrzelania rakietami Zagrzebia w maju 1995 roku, gdy armia chorwacka dzięki błyskawicznej ofensywie odzyskiwała zajęte przez Serbów terytoria. Zginęło wówczas siedmiu cywilów, a kilkudziesięciu zostało rannych.

Obaj należą do grupy sześciu oskarżonych, którzy zgodzili się dobrowolnie stanąć przed trybunałem haskim na apel rządu jugosłowiańskiego. W zamian władze obiecały im poręczenie, by mogli odpowiadać z wolnej stopy. (and)

d34cra6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34cra6
Więcej tematów