Trwa ładowanie...
d3gm3dd

Gwarancje dla LOT-u

Rada Ministrów ma zdecydować we wtorek, czy przedłuży swoje gwarancje dla LOT-u.

d3gm3dd
d3gm3dd

W środę o północy mija termin gwarancji, których udzielił rząd LOT-owi kilka dni po wrześniowych zamachach na World Trade Centre. W zeszłym tygodniu Polskie Linie Lotnicze zwróciły się z kolejnym wnioskiem do Skarbu Państwa o udzielenie gwarancji obejmujących odpowiedzialność tego przewoźnika za szkody wobec stron trzecich w zakresie ryzyka wojennego.

LOT chciałby, żeby gwarancje te były przedłużone do końca czerwca przyszłego roku. Do tego czasu ma być opracowana międzynarodowa konwencja, która rozwiązywałaby sprawy ubezpieczeń tego typu.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa LOT dostał komercyjne propozycje takich gwarancji.

Od wielu lat PLL LOT SA jest ubezpieczany przez TUiR Warta SA, która potwierdziła wypowiedzenie 18 września wszystkich reasekuracyjnych i ubezpieczeniowych umów w zakresie pokrycia ryzyk wojennych w związku z atakami terrorystycznymi w USA przy użyciu samolotów pasażerskich.

d3gm3dd

Do tej pory LOT był ubezpieczony od wszelkich wypadków lotniczych do kwoty 2 miliardów dolarów. Ubezpieczała go WARTA, ale to ubezpieczenie było reasekurowane na rynku londyńskim. Obecnie jednak - w czasie kryzysu w lotnictwie i ubezpieczeniach - reasekuratorzy odmawiają ubezpieczania w dotychczasowym wymiarze swoich klientów od ryzyka wojny, czy aktów terroru.

Nad tym jak rozwiązać sprawę gwarancji od pewnego czasu zastanawiali się przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz resortu infrastruktury. (aka)

d3gm3dd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gm3dd
Więcej tematów