Trwa ładowanie...
d4gt5c0

"Ginger": ujawniona tajemnica

Wynalazca Dean Kamen prezentuje skuter Segway Human Transporter (AFP) Amerykańska telewizja ABC News ujawniła w poniedziałek, co kryje się pod tajemniczym hasłem "Ginger". Po wielu miesiącach oczekiwań i domysłów amerykański wynalazca Dean Kamen pokazał swoje najnowsze osiągnięcie - skuter nazwany Segway Human Transporter, który ma zrewolucjonizować komunikację w miastach.
Share
d4gt5c0

Wszystko zaczęło się w styczniu, kiedy pewien wydawca przedpłacił 250 tys. dolarów za prawa do książki o "Ginger" czy też "IT" - wynalazku Kamena, który - według wydawcy - ma zrewolucjonizować nasze życie, miasta, a nawet myślenie. Jak się okazało, chodziło o skuter.

Segway ma się tak do samochodu, jak samochód do konia z wozem - powiedział Kamen magazynowi Time. Samochody sprawdzają się na długich dystansach, ale przecież nie ma sensu, aby wszyscy mieszkańcy miast używali półtoratonowej kupy żelastwa - dodał.

 (AFP)
Źródło: (AFP)

Nowy środek lokomocji został przedstawiony podczas konferencji prasowej, relacjonowanej na żywo przez ABC News w programie "Good Morning America".

d4gt5c0

Rewolucyjny i oszczędny - jak zapewniał wynalazca - pojazd to jednoosobowy, dwukołowy skuter wyposażony w żyroskopy i zasilany z akumulatora. Z informacji wynika, że może osiągać prędkość 27 km/godz. Ładowanie pojedynczej baterii przez godzinę umożliwia dwugodzinną jazdę.

Według Time`a, wynalazek przypomina wyglądem połączenie klasycznego skutera i kosiarki ciągnikowej lub pojazdu używanego na polach golfowych. Wyposażony jest w kierownicę podobną do rowerowej, a jeździ się nim stojąc.

Ci, którzy mieli okazję jeździć na tym skuterze, zapewniają, że z pojazdu właściwie nie sposób spaść dzięki żyroskopom, które utrzymują jego stabilność, a także pomagają kierować - prowadzący balansuje ciałem, jeśli chce zmienić szybkość albo kierunek jazdy.

Zaprezentowany model waży do 36 kg, kosztuje około 8 tys. dolarów. W przyszłości - zdaniem twórców - w ciągu co najwyżej roku - powstanie lżejszy typ, ważący 29 kg, w cenie 3 tys. dolarów.

d4gt5c0

Dean Kamen jest znanym amerykańskim wynalazcą i posiadaczem około setki patentów. Wśród jego najważniejszych wynalazków jest pierwszy na świecie przenośny aparat do dializy oraz ulepszona konstrukcja wózka inwalidzkiego.

W ubiegłym roku prezydent Bill Clinton przyznał Kamenowi państwową nagrodę w dziedzinie technologii. Rok temu w Internecie pojawiły się zaś pierwsze przecieki na temat wynalazku Kamena, znanego pod roboczymi nazwami "Ginger" albo "IT". Opisywano go wówczas jako coś równie wielkiego, jak komputery osobiste (PC) i większego niż Internet. (jask)

Zobacz także:
ABC News

d4gt5c0

Podziel się opinią

Share
d4gt5c0
d4gt5c0
Więcej tematów