Trwa ładowanie...

Gen. McMaster zastąpi Michaela Flynna

Prezydent Donald Trump ogłosił, że na swego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego mianował generała Herberta Raymonda McMastera. Nominacja na to stanowisko nie musi być zatwierdzona przez Senat.

Gen. McMaster zastąpi Michaela FlynnaŹródło: Internet/US Army
di8dn2e
di8dn2e

Flynn, generał piechoty morskiej w stanie spoczynku, złożył dymisję 13 grudnia, po rekordowo krótkim, zaledwie 24-dniowym sprawowaniu stanowiska prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Dymisję Flynna poprzedziła seria rewelacji opublikowanych przez "Washington Post". Dziennik podał, że pod koniec stycznia p.o. minister sprawiedliwości i prokurator generalnej Sally Yates poinformowała wysokiej rangi urzędników Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz radcę prawnego Białego Domu Donalda McGahna, że Flynn zataił przed najbliższym otoczeniem prezydenta Trumpa tematykę swoich rozmów z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem. Rozmowy toczyły się w grudniu, czyli jeszcze za prezydentury Baracka Obamy.

Podczas konferencji prasowej Trump przyznał, że to on sam zażądał rezygnacji Flynna. Zdaniem prezydenta gen. Flynn, kontaktując się z rosyjskim ambasadorem w Waszyngtonie, nie zrobił niczego złego. Rezygnacja stała się jednak nieuchronna, ponieważ Flynn "wprowadził w błąd wiceprezydenta-elekta, a potem nawet o tym nie pamiętał" - powiedział Trump.

Wśród osób, z którymi rozmawiał Trump, starając się znaleźć następcę Flynna, był pełniący obowiązki doradcy ds. bezpieczeństwa emerytowany generał Joseph Keith Kellogg, były ambasador USA przy ONZ John Bolton, generał Robert Caslen oraz właśnie Herbert Raymond McMaster.

di8dn2e

Reuters pisze, że McMaster cieszy się dużym szacunkiem jako wojskowy taktyk potrafiący myśleć strategicznie, ale że jego wybór zaskoczył część obserwatorów, którzy zastanawiają się, jak McMaster, "znany z kwestionowania autorytetów", ułoży sobie relacje z Białym Domem, "niechętnym wobec krytyki".

McMaster ma 54 lata. Jest absolwentem West Point, ma też doktorat z historii Uniwersytetu Karoliny Północnej. Walczył w pierwszej wojnie nad Zatoką Perską.

di8dn2e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di8dn2e
Więcej tematów