Trwa ładowanie...
d48bh8x

Gabon: potwierdzenie wirusa Ebola

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Gregory Hartl potwierdził w niedzielę ponowne wystąpienie w Gabonie gorączki krwotocznej, spowodowanej wirusem Ebola. Na ten wirus wskazują wyniki badań laboratoryjnych.

d48bh8x
d48bh8x

Otrzymaliśmy wiadomość o siedmiu zgonach - powiedział rzecznik.

W latach 90. wirus Ebola atakował w Gabonie trzykrotnie. W Ugandzie na gorączkę krwotoczną, wywołaną tym wirusem zmarło w zeszłym roku 224 osoby.

Ebola powoduje wirusową gorączkę krwotoczną i zakażenia. Występuje w Afryce w lokalnych epidemiach (ostatnie w 1995 r. w Kongo i 2000 r. w Ugandzie) prawdopodobnie po przeniesieniu wirusa na ludzi z dotychczas nie ustalonego źródła (najpewniej małpy).

Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi chorego (krwią, śliną, moczem, potem) i prawdopodobnie drogą kropelkową; po zakażeniu Ebola namnaża się praktycznie we wszystkich tkankach (m.in. w wątrobie, nerkach, mózgu, chłonce, skórze)
, uszkadzając je i powodując po 3 dniach od zakażenia ból głowy, wymioty, gorączkę, wodnistą biegunkę, po 5 dniach - wysypkę bez świądu, ze złuszczeniem naskórka, zmiany w zachowaniu, a po 7 dniach - żółtaczkę, krwotoki z otworów ciała i spojówek. Między 8 a 16 dniem śmiertelność sięga 95%.

Leczenie jest jedynie objawowe; przyczynowego oraz szczepionki na tę chorobę nie ma. Niezwykle ważna jest izolacja chorych w celu ograniczenia epidemii.

Ebola, obok wirusów Marburg i Lassa należy do najbardziej zakaźnych czynników poznanych przez medycynę (grupa V wg klasyfikacji WHO). (mag)

d48bh8x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48bh8x
Więcej tematów