Trwa ładowanie...
d34yssz

Ekspert: Iracka broń może trafić w ręce terrorystów

Iracka broń masowego rażenia mogła zostać bardzo dobrze ukryta przed inspektorami rozbrojeniowymi ONZ i nie można wykluczać, że jeszcze może trafić w ręce terrorystów al-Qaedy lub pokrewnej grupy - powiedział profesor Timothy Garden z ośrodka studiów nad obronnością w King's College w Londynie.

d34yssz
d34yssz

Jego zdaniem, Irak nie użył tej broni w wojnie z koalicją amerykańsko-brytyjską, gdyż nie miał zdolności do jej przenoszenia. Nie bez znaczenia mogło też być zniszczenie przez Amerykanów, we wczesnym etapie wojny, irackich struktur dowodzenia, kontroli i łączności.

"Sądzę, że iracka broń masowego rażenia została gdzieś głęboko zakopana i miejsca znane są tylko niewielkiej grupie ludzi. Jest to niebezpieczna sytuacja, ponieważ broń ta może trafić w ręce terrorystów pokroju al-Qaedy. Gdyby tak się miało stać, oznaczałoby to, że wywołaliśmy skutek, któremu staraliśmy się zapobiec, przystępując do wojny" - powiedział prof. Garden.

W jego ocenie zarówno ci, którzy uzasadniali wojnę koniecznością pozbawienia Saddama Husajna tego rodzaju broni, jak prezydent George W. Bush czy Pentagon, jak i ci, którzy argumentowali, że nie ma dowodów na to, iż Irak ją posiada (Francja, Niemcy) pozostaną przy swoich racjach.

Powodem tak szybkiego pokonania Iraku przez Amerykanów jest - według Gardena - skuteczna akcja z powietrza, która zniszczyła irackie ośrodki dowodzenia i rozbiła system łączności.

d34yssz

"Iracka armia, przywykła do działania w systemie totalitarnym, nie była przygotowana do sytuacji, gdy przestała otrzymywać rozkazy z góry. Bez rozkazów żołnierze przebrali się w cywilne ubrania i zdecydowali się na powrót do domu" - powiedział ekspert.

Garden twierdzi, że dla sił koalicyjnych, oprócz rozciągnięcia kontroli na resztą kraju, pilnym zadaniem jest zapewnienie porządku i bezpieczeństwa, a także dostaw żywności, leków i innych artykułów pierwszej potrzeby.

"Problem utrzymania porządku i bezpieczeństwa będzie zyskiwał na znaczeniu. Siły koalicyjne nie są na tyle liczne, by zapobiec grabieżom mienia i osobistym porachunkom. Sytuacja w tym względzie może się pogarszać" - powiedział profesor Garden. (aka)

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa jeszcze wojna? Kto zastąpi Saddama Husajna? Jaka będzie przyszłość państwa nad Eufratem i Tygrysem?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

d34yssz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34yssz
Więcej tematów