Dachowanie niech się stanie
Nigdy nie dachowałeś? Najwyższy czas!
Tam codziennie dochodzi o dachowania - zdjęcia
Warszawski Instytut Transportu Samochodowego wzbogacił się o nowoczesne urządzenie, dzięki któremu można kierowcy uzmysłowić zagrożenia, jakie występują na drodze.
Jest to zakupiony w Szwecji symulator dachowania. - Modyfikacje w systemie szkolenia i egzaminowania kierowców przynosiły w naszym kraju niewielkie efekty - czytamy w komunikacie ITS
Tam codziennie dochodzi o dachowania
Symulatory służą do demonstracji zagrożeń i dzięki nim kierowca na własnej skórze może się przekonać co mu grozi, jeżeli np. nie dostosuje prędkości do warunków drogowych, pogody itd.
Symulator dachowania przypomina normalne auto osobowe, tyle iż zamocowane jest ono na poziomej osi, wokół której się obraca. Prędkość obrotu i chwilowe postoje w określonych pozycjach reguluje specjalnie wyszkolony operator. Jedna taka próba wystarczy, aby kierowca przekonał się do wartości starannie zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Tam codziennie dochodzi o dachowania
Doświadczenia z symulatorem dachowania oraz wcześniej już nabytym przez ITS urządzeniem imitującym zderzenia czołowe będą służyły do radykalnego zmodyfikowania systemu szkolenia kierowców w Polsce.
Ciężarówka, autobus i ciągnik siodłowy - wszystko w jednej kabinie
Warszawa, 03.02.2010. Zaprezentowano również Badawczy Symulator Samochodu Ciężarowego i Autobusu.
Symulator Samochodu Ciężarowego i Autobusu został wyprodukowany przez norweską firmę AutoSim. Jest to wysokiej klasy urządzenie przeznaczone do badania kierowców w zakresie wpływu różnego rodzaju dysfunkcji (skaza nowotworowa, skaza epileptyczna, zmęczenie, środki odurzające) na możliwość prowadzenia samochodu ciężarowego, ciągnika siodłowego z naczepą/przyczepą oraz autobusu.
Ciężarówka, autobus i ciągnik siodłowy - wszystko w jednej kabinie
Symulator znajduje również zastosowanie w doskonaleniu umiejętności jazdy, a z uwagi na zaawansowane możliwości pomiarowe, może służyć do badań związanych z infrastrukturą drogową.
Ciężarówka, autobus i ciągnik siodłowy - wszystko w jednej kabinie
Warto zaznaczyć, iż już w fazie szkolenia, kierowcy mogą zdobyć wiedzę o zoptymalizowanym stylu jazdy, która zmniejsza zużycie paliwa w warunkach realnej eksploatacji pojazdów. Dodatkowo symulator umożliwia podnoszenie kwalifikacji w warunkach specjalnych tj. zmniejszona przyczepność, czy też trudne warunki atmosferyczne. Baza danych systemu wizualizacji obejmuje znaczną ilość scenariuszy.
Ciężarówka, autobus i ciągnik siodłowy - wszystko w jednej kabinie
Rozbudowane oprogramowanie symulatora dopuszcza projekcję do 100 obiektów drogowych jednocześnie i naśladowanie jazdy po ponad 200 km wirtualnych dróg.