Trwa ładowanie...
d2pr6tv
d2pr6tv

Czechy: Szpidla tworzy rząd

Prezydent Czech Vaclav Havel powierzył misję tworzenia nowego rządu Vladimirovi Szpidli, przewodniczącemu Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej, która zwyciężyła w wyborach do izby niższej parlamentu. Socjaldemokraci zdobyli w nowym 200-osobowym parlamencie 70 miejsc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2pr6tv

Prezydent Vaclav Havel oficjalnie zwrócił się do lidera socjaldemokratów z propozycją rozpoczęcia rozmów o tworzeniu nowego gabinetu. Havel czekał z decyzją aż do chwili kiedy Centralna Komisja Wyborcza uznała wyniki wyborów za zgodne z literą prawa. Był to wymóg formalny.

51-letni Vladimir Szpidla, z wykształcenia historyk-archeolog, ma teraz wolną rękę do rozpoczęcia rozmów z przedstawicielami bloku ludowo-demokratycznego o nowym koalicyjnym rządzie. O ile misja ta powiedzie się wówczas nowy gabinet będzie mógł liczyć na wsparcie zaledwie 101 posłów w 200 osobowym parlamencie.

Zgodnie z procedurą konstytucyjną prezydent może mianować Szpidlę premierem dopiero po złożeniu dymisji przez obecny mniejszościowy, socjaldemokratyczny rząd Milosza Zemana na najbliższym posiedzeniu nowego parlamentu. Może się to stać w terminie do 10 lipca. (aka)

d2pr6tv

Podziel się opinią

Share

d2pr6tv

d2pr6tv
Więcej tematów