Trwa ładowanie...
d2kn02d

Centrum Sacharowa skazane. "To absurd!"

Sąd w Moskwie skazał Muzeum i Centrum Społeczne im. Andrieja Sacharowa na grzywnę w wysokości 300 tys. rubli (ok. 4 700 euro) za to, że nie zarejestrowało się jako "zagraniczny agent".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Centrum Sacharowa skazane. "To absurd!"
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d2kn02d

W końcu ubiegłego roku w Centrum przeprowadzono inspekcję.

- To absurd. Ministerstwo sprawiedliwości nie stwierdziło wcześniej żadnego naruszenia prawa i znalazło je dopiero trzy miesiące po inspekcji. Będziemy się odwoływać, wyczerpiemy wszelkie środki prawne, gdyż nasze prawa zostały naruszone. Nie będziemy płacić - zapowiedział dyrektor generalny Centrum Sacharowa Siergiej Łukaczewski.

Przyznał jednocześnie, że Centrum otrzymuje pomoc finansową z zagranicy, lecz odrzucił oskarżenia władz o prowadzenie działalności politycznej.

d2kn02d

W ubiegłym tygodniu rosyjskie władze uznały za "agenta zagranicznego" rosyjską filię mającej siedzibę w Oslo organizacji ekologicznej Bellona, monitorującej bezpieczeństwo nuklearne w Arktyce.

Obowiązek występowania do ministerstwa sprawiedliwości o wpisanie do rejestru "zagranicznych agentów" nakłada na organizacje pozarządowe uchwalona w 2012 roku przez parlament Rosji z inicjatywy Kremla ustawa o organizacjach otrzymujących środki finansowe z zagranicy i uczestniczących w życiu politycznym FR. Za uchylenie się od tego obowiązku grozi kara grzywny.

Określenie "zagraniczny agent" wielu Rosjanom kojarzy się zdecydowanie negatywnie, jest ono bowiem synonimem "szpiega" lub "zdrajcy".

W czerwcu 2014 roku prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził poprawkę do kontrowersyjnej ustawy, dającą resortowi sprawiedliwości prawo do samodzielnego wpisywania NGO otrzymujących środki finansowe z zagranicy do rejestru "zagranicznych agentów", bez wcześniejszego orzeczenia sądu. Organizacjom pozarządowym przysługuje prawo odwołania się do sądu.

d2kn02d

Podziel się opinią

Share
d2kn02d
d2kn02d
Więcej tematów