Trwa ładowanie...

Boko Haram ma nowego przywódcę

• Przywódcą zachodnioafrykańskiego odgałęzienia IS został Abu Musab al-Barnawi

• Nie wyjaśniono, co stało się z poprzednim liderem Boko Haram

Boko Haram ma nowego przywódcęŹródło: AFP, fot: Stephane Yas
dw2mrdg

Dżihadystyczne Państwo Islamskie poinformowało, że jej zachodnioafrykańskie odgałęzienie, nigeryjska organizacja Boko Haram, ma nowego przywódcę, którym został Abu Musab al-Barnawi. W ubiegłym roku Boko Haram złożyło przysięgę na wierność dżihadystom.

O decyzji poinformowano w tygodniku islamistów "Al-Naba" rozpowszechnionym we wtorek wieczorem. Nie wyjaśniono, co stało się z poprzednim liderem Boko Haram, którym był Abubakar Shekau.

To właśnie Shekau reprezentował nigeryjskich dżihadystów w publikowanych przez nich nagraniach wideo. Nigeryjska armia wielokrotnie informowała o jego śmierci, po czym pojawiał się on na filmach. Po raz ostatni wideo z jego udziałem rozpowszechniono w marcu.

dw2mrdg

W wywiadzie Barnawi oświadczył, że Boko Haram "w dalszym ciągu jest siłą, z którą trzeba się liczyć" i że organizacja pozyskuje stale nowych rekrutów. Walkę przeciwko państwom zachodniej Afryki nazwał walką muzułmanów z "apostatami" i "krzyżowcami".

Boko Haram pod koniec 2014 roku kontrolowało znaczne terytoria w północno-wschodniej Nigerii, mniej więcej wielkości Belgii, ale zostało z nich wyparte przez wojska nigeryjskie, wspierane przez żołnierzy z sąsiednich krajów. Choć organizacja znalazła się w odwrocie, nadal przeprowadza zamachy samobójcze w północno-wschodniej Nigerii i sąsiednim Kamerunie, Nigrze oraz Czadzie. Głównym celem ataków były m.in. pełne ludzi targowiska.

Dżihadyści z Boko Haram, którzy początkowo stawiali sobie za cel walkę z zachodnią edukacją w Nigerii, zabili już ponad 20 tys. ludzi i zmusili do ucieczki z domów ponad 2,5 mln osób.

dw2mrdg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw2mrdg
Więcej tematów